Basilej - Tento čtvrtek začala největší světová výstava hodinek a klenotů nazvaná Baselworld. Veletrh potrvá do 2. dubna a představí se na něm přes 2 000 firem. Jedna z nejdůležitějších událostí pro sektor s luxusním zbožím přichází v době, kdy se odvětví potýká s jedním z nejhorších poklesů za více než deset let a většina vystavovatelů čeká méně nových objednávek.
V Basileji probíhá největší veletrh šperků a hodinek
Na veletrhu, který je považován za největší svého druhu na světě, vystavují také české firmy. Jejich účast je však menší než by odborníci očekávali. Čeští klenotníci se nejspíše soustředí hlavně na 18. ročník pražské výstavy Hodiny a klenoty, která se koná v řijnu. „Každá firma musí zvážit, jestli se do Basileje vydá, vystavují se totiž technologické novinky, naprosté špičky,“ dodal v České televizi Jan Hlaváč, generální tajemník Asociace klenotníků a hodinářů ČR. Jeho slova o výjimečnosti vystavujících potvrzuje firma Patek Philippe, která na Baselworldu prezentuje hodinky v ceně 12 milionů korun.
Odvětví klenotu a hodinek zaznamenalo pokles kvůli světové krizi, mluví se o snížení zakázek zhruba o 30%. Podle Hlaváče však nelze propad vztáhnout na celý svět: „Trhy ve Spojených státech, Kanadě, západní Evropě klesají, rostou ale v Číně či Indii.“
Hlaváč: Kdo měl na „Švýcary“ dříve, bude mít i teď
Proslulý švýcarský hodinářský průmysl v posledních pěti letech prudce rostl, protože světoví bankéři masivně utráceli peníze za luxusní hodinky. S krizí však počet tradičních zájemců o tento artikl klesl. Zástupce českých klenotníků přesto tvrdí, že ti, co si mohli luxusní doplňky dovolit dříve, své potřeby měnit nebudou. Dále dodává, že meziměsíčně sice lze zaznamenat pokles odvětví luxusních hodinek a šperků, je však předčasné označit tento vývoj jako krizový.
V průběhu příštích let se pak podle Hlaváče dá očekávat, že klenoty, především zlaté, se stanou zajímavou investiční komoditou. Cena drahého kovu totiž může během tří až pěti let vzrůst ze současných 930 dolarů až na 2 500 dolarů za trojskou unci.