Washington – Čínská obchodní politika vyvolala potřebu nového amerického zákona. Panel odborníků představil Bílému domu návrh, který povoluje uvalit clo na zboží ze zemí s uměle podhodnocenou měnou. Očekává se, že Sněmovna reprezentantů návrh schválí a příští týden o něm budou hlasovat všichni američtí zákonodárci.
USA chtějí potrestat Čínu vyššími cly za podhodnocený jüan
Právními opatřeními, která Čínu donutí revalvovat jüan, hrozí Washington už delší dobu. Podle některých amerických činitelů mají čínští vývozci nekalou výhodu a zhoršují odbyt amerického zboží. „Čína trvale manipuluje s mezinárodním trhem. Její podhodnocená měna je největším narušitelem obchodů mezi zeměmi a má velice negativní dopad na pracovní trh Spojených států,“ tvrdí předseda výboru ve Sněmovně reprezentantů Sander Levin.
V době stagnujícího amerického hospodářství tíhne Kongres víc než kdy jindy k prosazení legislativy, která by Čínu penalizovala. Jestli se ale z návrhu stane platný zákon, není vůbec jisté. Narazit by mohl v Senátu, který k němu prozatím zaujímá zdrženlivý postoj. Ani prezident Barack Obama se k novým právním předpisům nevyjádřil. Jeho vláda, která byla vůči čínské měně donedávna tolerantní, však v poslední době v kritice Číny přitvrdila. Sám Obama ve čtvrtek v OSN přesvědčoval čínského premiéra Wen Ťia-paa, aby pro uvolnění měny udělal více.
Čína uvolnila kurz jüanu v roce 2005, v polovině roku 2008 ho však kvůli globální finanční krizi opět pevně navázala na dolar. Letos v červnu centrální banka pevné navázání na dolar zrušila, kurz jüanu se však může pohybovat jen v omezeném pásmu. Od té doby jüan vůči americké měně posílil o 1,8 procenta a nejvýrazněji roste zejména poslední dva týdny, tedy v době, kdy se útoky Washingtonu na kurzovou politiku Pekingu zostřují.