Praha - Organizace Transparency International rozjíždí klub bojovníků proti korupci. Kromě běžných sympatizantů se do něj mohou zapojit i firmy. Jako první do něj vstoupil provozovatel restaurací Zátiší a výzkumná agentura STEM/MARK.
Transparency International založila klub bojovníků proti korupci
Cílem nového klubu, který chce mít do konce letošního roku tisícovku členů, je dostat Česko z nelichotivé 57. pozice v žebříčku vnímání korupce. „Bude se výrazně zvyšovat tlak na to, aby boj s korupcí nebyl jen občasnými výpady, ale aby to byl soustavný tlak,“ přiblížil David Ondráčka, ředitel Transparency International.
Nejde přitom o první podobnou aktivitu. Podobný fond už založil finančník Karel Janeček. Transparency International chce proto oslovit i firmy, aby zmenšila svou závislost na penězích z veřejného sektoru. „Bylo by hezké, kdyby se do roku 2020 Česko dostalo do dvacítky v žebříčku Transparency International,“ říká ředitel Zátiší Group Sanjiv Suri.
„Díky příspěvkům členů klubu můžeme získat stabilní finanční zázemí, které není vázané na jednotlivé projekty jako v případě grantů a státních dotací. Naším cílem je také zvýšit svoji nezávislost na státních institucích,“ dodal Ondráčka.
Podle Čechů je horší braní úplatků než jeho dávání
Začít by se mělo ale odzdola. Podle posledního průzkumu agentury STEM/MARK jsou totiž Češi ochotni dávat úplatky ve výši pěti až deseti tisíc, a tato drobná korupce prostupuje celou řadou oborů. „Většina lidí říká, že daleko větší prohřešek je braní úplatků než dávání, z čehož vyplývá, že více lidí dává, než bere,“ dodává ředitel agentury Jan Tuček.
Průzkum odhalil, že nejdražší je v oblasti drobné korupce zrychlené stavební řízení, které se dá pořídit kolem deseti tisíc. Proti tomu vymyšlená penalta v okresním přeboru vyjde čtyřikrát levněji.
Transparency International je jednou z organizací, které se v tuzemsku věnují boji proti korupci. Jedná se o nevládní neziskovou organizaci, jejím posláním je mapovat stav korupce a přispívat k jejímu omezování. Kromě projektů, které se dlouhodobě věnují například problematice veřejných zakázek, střetu zájmů či nakládání s veřejnými prostředky, poskytuje i právní a vzdělávací služby.