Topolánek na jednání s Putinem: Bez dohody se domů nevrátím

Moskva - Český premiér Mirek Topolánek na úvod dnešního jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem naznačil, že se do vlasti nevrátí, dokud se nepodaří obnovit dodávky ruského plynu do Evropy přerušené kvůli rusko-ukrajinskému sporu o platby. Topolánek, který během nynějšího půlročního českého předsednictví Evropské unii zastupuje unijní orgány, v Moskvě navázal na svoje páteční rokování s ukrajinskými představiteli v Kyjevě a Putinovi předložil již 5. verzi návrhu dohody.

„Signalizoval jsem ukrajinskému vedení, že budu v regionu tak dlouho, dokud plyn nepoteče,“ prohlásil Topolánek při setkání s ruským premiérem, které začalo se zhruba hodinovým zpožděním. „Řešíte krizi, která vznikla kvůli plynové blokádě Evropy ze strany Ukrajiny,“ odvětil Putin na úvod schůzky, které mohli přihlížet novináři.

Topolánek prohlásil, že Evropská unie nechce zasahovat do rusko-ukrajinského sporu, upozornil však, že ve hře je jejich hodnověrnost jako dodavatelské a tranzitní země. Zdůraznil zároveň, že problém přerušených dodávek plynu stále naléhavěji doléhá na některé členské země EU, konkrétně přitom jmenoval Slovensko.

Mirek Topolánek jedná s Vladimirem Putinem (zdroj: ČT24)

„Přijíždím s návrhem, abychom začali rozmisťovat monitorovací týmy,“ řekl Putinovi český premiér, který zároveň řekl, že další návrhy nechce přednášet před novináři. Putin poděkoval českému protějšku za operativnost, s jakou se chopil řešení problému.

Slovenský ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek před polednem v Bratislavě řekl, že v 15:00 se v Kyjevě setkají hlavní dispečeři přenosových soustav plynu, aby po obnovení dodávek dokázali co nejrychleji přepravit surovinu do západní Evropy.

Představitel Gazpromu Sergej Kuprijanov v noci na dnešek podle agentury ITAR-TASS prohlásil, že Ukrajina dosud nepodepsala protokol o vytvoření mnohostranné komise pro monitorování tranzitu ruského plynu do Evropy, i když ukrajinská vláda k tomu vyjádřila ochotu. Zahraničním monitorováním tranzitu Moskva již dříve podmínila obnovení dodávek plynu do Evropy, které přerušila s argumentem, že Ukrajina si z nich neoprávněně odčerpává plyn pro vlastní potřebu. 

Do Kyjeva už monitorovací skupina dorazila, ale protože dohoda dosud nebyla podepsaná, nemohou své poslání plnit. Kyjevská skupina pozorovatelů má 15 členů, v Moskvě budou dodávky monitorovat tři experti.

Ještě před setkáním s Topolánkem se dnes ruský premiér sešel s šéfem ruské plynárenské firmy Gazprom Alexejem Millerem. O výsledcích této schůzky zatím nejsou k dispozici podrobnosti. Miller se účastní jednání obou premiérů, které po několika úvodních minutách přístupných pro média pokračuje za zavřenými dveřmi.

Gazprom
Zdroj: ČT24