Moskva – Čistý zisk ruského plynárenského gigantu Gazprom se v loňském roce propadl o 86 procent na 159 miliard rublů (zhruba 77 miliard korun). Hospodářské výsledky monopolního vývozce ruského zemního plynu trpěly hlavně kvůli výraznému oslabení rublu, omezení prodeje plynu na Ukrajinu a odpisům aktiv.
Těžký rok pro Gazprom, zisk mu klesl skoro o 90 procent
Pokles hodnoty rublu o zhruba 50 procent způsobil podniku loni ztrátu 1,1 bilionu rublů. Gazprom musel navíc odepsat z hodnoty aktiv 245,5 miliardy rublů, což zahrnuje i rezervy vytvořené proti ztrátám na Ukrajině.
„Je to velký problém. Gazprom je pořád ještě v zisku, nicméně ten propad je dramatický a je to nepříjemná zpráva,“ myslí si analytik ENA Jiří Gavor. „Období nízkých cen ropy a plynu bude ještě přinejmenším letos trvat, takže ani v roce 2015 nelze čekat radikální zlepšení výkonnosti,“ dodal expert. Existenci firmy to však podle něj neohrozí: „Takovou firmu, jako je Gazprom, jeden nebo dva slabé roky na kolena nepoloží.“
Slabší zisky nicméně zkomplikují život ruské vládě. „Pro ruský státní rozpočet je to tragédie, protože příjmy z exportu ropy a plynu tvoří více než polovinu příjmů. Špatné výsledky firem, jako je Gazprom, poškozují Rusko jako celek,“ vysvětlil Gavor.
Sníží se ceny plynu pro evropské odběratele?
Celkové tržby společnosti se zvýšily o sedm procent na 5,60 bilionu rublů a průměrná cena prodaného plynu vzrostla o 11 procent na 13 478 rublu za 1000 kubíků. Objem prodeje plynu do Evropy a dalších zemí přitom klesl o 8,5 procenta na 159,4 miliardy krychlových metrů.
Aby Gazprom zabránil dalšímu propadu tržního podílu, bude podle Gavora muset slevit. „Koneckonců, už se o to snaží – prvním náznakem je výsledek cenového sporu mezi Ruskem a Ukrajinou, kde Gazprom souhlasil pro druhé čtvrtletí tohoto roku s cenou 248 dolarů za 1000 kubíků. To by asi v jiné situaci rozhodně neudělal. Takže čekám, že Gazprom bude nyní více cenově flexibilní, což je vlastně dobrá zpráva pro evropské odběratele ruského plynu,“ shrnul analytik.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí (mezi nimi i Českou republiku) a na většině trhů zemí střední a východní Evropy má nadpoloviční podíl.
Evropská komise minulý týden obvinila Gazprom z toho, že na trzích ve střední a východní Evropě (včetně Česka) dominantního postavení zneužívá a porušuje evropská pravidla hospodářské soutěže. Gazprom označil tato obvinění za nepodložená. „Gazprom čeká dlouhá právní bitva a hrozí mu vysoká pokuta, jejíž maximální výše by mohla být kolem deseti miliard dolarů. Neočekávám ale, že bude taková výše uložena,“ řekl k tomu Gavor.
Komise zkoumá praktiky ruského monopolního vývozce plynu od roku 2012 a se svým obviněním přišla v době napjatých vztahů mezi Západem a Moskvou (více zde).