Sázky by v budoucnu mohly jít přes centrální server resortu financí

Praha - Stovky milionů korun ročně unikají českému státu tím, že nedokáže zdanit peníze, které Češi prosázejí na nepovolených zahraničních webech. Sázení sice výslovně zakázala lednová novela loterijního zákona, sázkařské weby registrované na Maltě nebo třeba v Číně si z toho ale hlavu nedělají. Ministerstvo financí teď chystá proti internetovým sázkám další ofenzivu. V budoucnu by například veškerá data o sázkách mohla protékat přes speciální server ministerstva.

Necelé čtyři měsíce platná novela loterijního zákona v reálu možnost sázení na zahraničních webech nezamezila. „Pokud lidé sází na nepovolené internetové kurzové sázky, protože asi jen pět jich je povoleno v České republice, tak my nemáme vůbec žádnou šanci zjistit, kolik se prosází,“ potvrzuje náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Krom toho ani není možné zjistit, kdo skutečně sází. Proto je ohrožena třeba i regulérnost takového zápasu. Příkladem může být aktuálně řešený případ nestandardního řízení fotbalového utkání mezi dorostem Ostravy a Slovácka.

Jediné, co se dá dnes o sázkařích zjistit, je to, na co sází, říká bezpečnostní manažer Fotbalové asociace Martin Synecký. „V průměru se sází na prvoligové utkání na Českou republiku kolem v řádech statisíců eur, v případě těch klubů, které se prosadí v Evropě a jsou tedy známější na západě, může jít o objem až milion eur na utkání,“ vypočítal. V číslech jsou ale zahrnuté jak legální, tak i zakázané sázky, navíc nemusí jít jen o české sázkaře. Ministerstvo financí proto nyní plánuje, že do tohoto zmatku vnese větší řád.

Inspirace přišla ze zahraničí

V Evropě se k regulaci internetového sázení odhodlaly dva státy. Dánsko povolilo zahraničním sázkovým firmám vstup na svůj trh pod podmínkou, že sázky dánských občanů povedou na zvláštním účtu, který pak zdaní. Česko chce ale podle Zídka jít trochu jinou cestou. „Druhá varianta, kterou zavedla Itálie, spočívá v tom, že ze zákona veškeré sázky jdou přes nějakou centrální adresu, kterou spravuje ministerstvo financí, kde se odvedou daně. Takže data vlastně prolezou přes jeden server a jdou dál na Maltu nebo na Gibraltar. To je trochu dražší varianta, ale nám se líbí, čili my bychom ji rádi zrealizovali,“ vysvětluje náměstek ministra.

Samotné znění zákona má resort financí připravené. „My bychom potřebovali primárně rozhodnutí, že zavedeme volný trh s těmito službami, což samo o sobě je velmi citlivé, a za druhé, že zákon, který toto schválí, dá aspoň tři roky na zavedení systému státního dozoru,“ dodal Zídek. Zatím jde ale jen o plán. Ani vedení ministerstva financí totiž není jednotné v tom, jestli tuto možnost regulace internetového sázení opravdu do zákona vypustí.