S&P zlepšila Česku rating na AA-

Praha - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zlepšila ratingové hodnocení České republiky u dlouhodobých závazků v cizích měnách o dva stupně z A na AA-. V případě dlouhodobých závazků v domácí měně zvýšila agentura hodnocení z A+ na AA. Výhled ČR označila za stabilní. Na zlepšení ratingu reagovala i koruna - posílením z 24,47 korun za euro na 24,30 korun za euro. Posílila i pražská burza.

Kalousek: S&P zohlednila i reformy

„Je to další pozitivní zpráva o tom, jak je hodnocena důvěryhodnost České republiky a snaha vlády směřovat k vyrovnaným veřejným rozpočtům. V dnešní turbulentní době se jedná spíše o výjimku, mnoha dalším státům je naopak rating snižován,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Upozornil také, že agentura v novém hodnocení zohlednila celou řadu kritérií včetně předložených reforem systémů veřejných financí.

Standard & Poor's hodnotí ČR jako ekonomiku s nízkou mírou zahraničního zadlužení, se stabilním bankovním sektorem s minimem půjček v cizí měně a s dobře fungující nezávislou centrální bankou. "Naše zvýšení rovněž zahrnulo očekávání, že bude schválena důchodová reforma," uvedla agentura.

Peníze
Zdroj: ČT24/Vojtěch Rejl

Na počátku srpna mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service potvrdila rating České republiky na stupni A1 se stabilním výhledem. Konkurenční agentura Fitch Ratings ještě předtím potvrdila hlavní rating České republiky na stupni A plus, ovšem s pozitivním výhledem. To znamená, že by mohla rating zvýšit.

Reakce analytiků:

Zvýšení ratingu je možno podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška brát jako ocenění přístupu českých vlád k otázce zadlužení v posledních třech letech. „Zároveň ale tento krok vypovídá i o změně přístupu agentury S&P, pro jejíž rating se stala míra zadlužení důležitějším kritériem. Zvýšení ratingu dlouhodobě pomůže omezit náklady české vlády na financování dluhu,“ uvedl. Z hlediska nálady na finančních trzích je podle něj zvýšení ratingu krátkodobě pozitivním faktorem i pro kurz české koruny. 

Podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky není pro investory tato zpráva až takovým překvapením. Z hlediska cen zajištění je Česká republika již nyní hodnocena lépe než například Francie, upozornil. „Z hlediska trhu nejde rozhodně o blesk z čistého nebe. Se zlepšením ratingu ČR jsme v horizontu nejbližších čtvrtletí očekávali i my. Překvapením je ovšem, že došlo ke zvýšení o dva stupně,“ uvedl Brožka.

Polepšilo si i Slovensko

Standard & Poor's zvýšila také výhled ratingu Slovenska ze stabilního na pozitivní. Šanci na zvýšení ratingu, který je na stupni A plus, by Slovensko mělo v případě, že přistoupí k reformám a úsporným opatřením. Především by muselo snížit deficit a stabilizovat zadlužení. Bratislava bude podle S&P deficit snižovat pomaleji, než vláda očekávala.

Slovenské ministerstvo financí v reakci na zvýšení výhledu ratingu uvedlo, že se bude držet fiskálních plánů navzdory obtížným ekonomickým vyhlídkám v zahraničí. Vláda pravého středu, která je u moci od loňského července, slíbila do roku 2013 snížit deficit pod tři procenta hrubého domácího produktu, jak stanoví maastrichtská kritéria. 

Rating je klíčovým vodítkem pro investory, kteří podle ratingu hodnotí, jak je pro ně daná země riziková. Obecně platí, že čím vyšší je rating, tím je země považována za spolehlivějšího dlužníka. Věřitelé a trhy obecně pak takové zemi půjčují peníze za příznivějších podmínek, zpravidla tedy s nižším úrokem. To je klíčové pro plánování státních výdajů.