Praha – Zdražování vajec se zastavilo a ceny se dokonce obrátily k poklesu. Vejce jsou nyní o pětinu levnější než před měsícem. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu deset vajec v obchodech tuto středu stálo průměrně 41,09 koruny, v polovině března to bylo 50,80 koruny. Ve srovnání s koncem loňského roku je však cena vajec stále skoro dvojnásobná.
Růst cen vajec se zastavil, oproti březnu výrazně zlevnila
Zřejmě nejvýrazněji podle Českého statistického úřadu vejce podražila mezi únorem a březnem, kdy ceny vyskočily o dvě třetiny z únorových 30,64 koruny za deset vajec na březnových 50,80 koruny. Češi proto za nákupy častěji vyráželi do Německa a podle portálu AkcniCeny.cz plánovali koupit před Velikonocemi méně vajec než loni.
Vejce prodražila směrnice z Bruselu
Vejce v Česku podražila poté, co jejich produkce v Evropské unii letos klesla, protože začala platit směrnice zakazující chov slepic v menších klecích. O to, kdo víc vydělává na prudkém růstu cen, se přeli obchodníci se zemědělci. Zatímco podle zemědělců někteří obchodníci zneužili nedostatku a neúměrně zvýšili své marže, obchodní řetězce tvrdily, že hlavním důvodem nebývalého růstu cen jsou vyšší nákupní ceny. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) následně požádal o prošetření strmého zdražování vajec Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Prodejci i zemědělci se nicméně shodovali v odhadu, že po Velikonocích cena vajec klesne. Obdobný vývoj předpokládal i ministr Bendl a Evropská komise a dnešní údaje Českého statistického úřadu jim daly za pravdu.
Zdražení vajec se přelévá do dalších odvětví
Zdražení mezitím mimo jiné i kvůli rostoucím cenám vajec ohlásili pekaři a cukráři. Předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR Jaromír Dřízal ovšem zvýšení cen cukrářských a některých pekařských výrobků předpokládá i kvůli růstu cen dalších nákladových položek, jako jsou pšeničná a žitná mouka, olej, máslo, mák, cukr, energie, pohonné hmoty či potravinářské obaly.
Evropská směrnice platná od začátku letošního roku zakázala takzvané neobohacené klece, kde mají slepice méně prostoru a horší podmínky k životu. Někteří producenti museli kvůli úpravě pravidel zavřít část chovů a na českém trhu chyběla i vejce od slepic v menších klecích, která Státní veterinární správa vracela zejména do Polska. Za první tři měsíce roku tak nevpustila na tuzemský trh zhruba tři miliony vajec.