Regulovaná složka ceny energie se příští rok příliš nezmění

Regulované složky ceny energií, které každoročně stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ), se pro příští rok příliš nezmění. Úřad počítá s jejich navýšením maximálně v jednotkách procent, uvedl v rozhovoru s ČTK předseda rady ERÚ Vladimír Outrata. Přesné hodnoty oznamuje regulátor pravidelně na konci listopadu.

Regulovaná složka tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny. Jsou v ní zahrnuty například poplatek za přenos a distribuci elektřiny a příspěvek na obnovitelné zdroje energie. U plynu tvoří regulovaná složka asi 20 procent. Stejně jako u elektřiny zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci. Druhou část konečné ceny elektřiny tvoří takzvaná silová elektřina. Je neregulovanou složkou a dodavatelé ji určují sami.

Velkoobchodní ceny elektřiny v současnosti rostou. Například na Pražské energetické burze stojí v současnosti megawatthodina (MWh) komodity pro rok 2018, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, zhruba 34 eur. Před rokem byla cena elektřiny pod 26 eury za MWh.

Neopodstatněného nárůstu konečných cen energií se však lidé podle Outraty obávat nemusí. Uvedl, že úřad bude bedlivě sledovat a hlídat i chování dodavatelů. Mimo jiné bude pokračovat ve vydávání takzvaných indikativních cen plynu, pomocí kterých by se občané měli lépe orientovat v cenách na trhu.

Nová pětičlenná rada ERÚ v čele s Outratou nahradila od začátku srpna ve vedení úřadu dosavadní předsedkyni Alenu Vitáskovou, které vypršel šestiletý mandát. Většina analytiků a odborníků již dříve uvedla, že Vitásková vedla úřad aktivisticky a vyhroceně. S novou radou se podle nich situace zklidní.

obrázek
Zdroj: ČT24

Outrata uvedl, že nová rada vnímá tři hlavní oblasti svých cílů - trh, regulaci a ochranu spotřebitele. Právě na spotřebitelské otázky se nové vedení úřadu chce zaměřit primárně, už například ustanovilo zvláštní komisi pro řešení stížností spotřebitelů. Pomoci by podle Outraty měl mimo jiné také jeden z radních Vratislav Košťál, který se právem spotřebitele dlouhodobě zabývá. „Jdeme cestou evoluce, nikoliv revoluce,“ uvedl.

Dodal, že rada ERÚ je plně demokratická, stejně jako u ostatních členů rady má Outratův hlas při hlasování váhu 20 procent. Právo veta neexistuje. „Snažíme se jednat konsenzuálně. Neříkám, že se to podaří vždycky hned. Myslíme si, že to významně posílí odbornost a klid, který bychom chtěli prezentovat,“ dodal.

Čtyřiapadesátiletý Outrata pracoval více než 30 let v plynárenství. Působil mimo jiné ve skupině Net4Gas, která je provozovatelem tuzemských plynovodů. Do konce července byl na ERÚ místopředsedou, vláda ho jmenovala členem rady na čtyři roky, z toho tři roky jí bude předsedat. 

Vydáno pod