Ostrava - Dvě miliardové investice ocelářské společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) do nových technologií by měly výrazně zlepšit kvalitu životního prostředí ve městě. Dnes to řekli nezávislí odborníci z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), kteří modernizační projekty na odprášení aglomerací a odsíření energetiky posuzovali. Největší znečišťovatel v regionu čelí kvůli vlivu na životní prostředí značné kritice, a to především od obyvatel Radvanic a Bartovic, kteří žijí v blízkosti podniku.
Největší ostravský znečišťovatel investuje miliardy do odsíření
Při spalování uhlí uvolňuje dceřiný závod Energetika do ovzduší znečišťující látky, oxidy síry. „Je proto třeba zavést odsíření spalin, které doposud na kotlích Energetiky neexistuje,“ řekl Karel Obroučka z VŠB-TUO. Dodal, že podnik chtěl původně použít takzvanou suchou metodu odsíření, která však není tak účinná jako metoda mokrá.
„Mokrá metoda totiž zabezpečuje odsíření až z 95 procent, tady jsme se po vzájemné dohodě, kdy jsme tlačili na AMO, dokázali domluvit na tom, aby mokrá metoda byla zavedena od roku 2014, to je o dva roky dříve, než bylo původně přepokládáno,“ uvedl Obroučka. ArcelorMittal dále investuje do odprašení, což by mělo snížit emise prachu až o 70 procent.
Hejtman Evžen Tošenovský (ODS) se domnívá, že přístup ArcelorMittalu se velmi změnil. „Beru to jako veřejný závazek a věřím, že to firma splní a ukáže, že to myslí vážně. Jsem napůl spokojený a budu hodně spokojený, až to bude skutečně realizováno,“ uvedl Tošenovský.
Dodavatele obou technologií by společnost chtěla oznámit v létě. Dokončení modernizace odsíření je plánováno na konec roku 2009 a odprášení bude dokončeno v letech 2010 a 2011. Společnost už zavedla i další kroky, které by měly přispět ke zkvalitnění životního prostředí. Opraven by měl být i filtrační systém na ocelárně, což by znamenalo, že lidé už neuvidí známý červený kouř.