Ostrava – Ocelárna ArcelorMittal v Ostravě se modernizovat nebude. Proti se totiž postavilo ministerstvo životního prostředí, plánovaná rekonstrukce zařízení na odlévání oceli by totiž podle něj znamenala i rozšíření výroby a fakticky další zhoršení tamního ovzduší. Radost tak mají hlavně obyvatelé přilehlých obcí.
Ministerstvo zatrhlo zvýšení výroby oceli v ArcelorMittal
Huť chtěla rekonstrukcí jednoho ze zařízení na plynulé odlévání oceli zvýšit její produkci na 1,4 milionu tun za rok. V ostatních dvou zařízeních by však výrobu snížila, proto by ročně vyráběla stejné množství oceli: 3,6 milionu tun za rok.
Přestože většina orgánů, která se k investici vyjadřovala, k ní neměla námitky, ministerstvo vydalo nesouhlasné stanovisko. Jako hlavní důvod uvedlo zvýšení emisí prachu a škodlivých látek. Instalací zařízení pro vakuové odplynění oceli včetně zařízení pro zavážení přísad a zvýšením výkonu zpracovávané oceli v pánvové peci číslo 1 by došlo k navýšení emisí tuhých znečišťujících látek o 6,4 tuny za rok a oxidu uhelnatého o 102,6 tuny za rok.
Podle serveru Lidovky.cz by hutí navržená kompenzační opatření vedla pouze k omezení emisí prachových částic. „I minimální zvýšení emisí uvedených látek je v daném území nepřijatelné a v rozporu s platnou legislativou. Souhlasné stanovisko by ještě prohloubilo současný nezákonný stav,“ uvedla v rozhodnutí ministerstva ředitelka odboru posuzování vlivů na životní prostředí Jaroslava Honová.
Ministerstvo dále upozornilo na zvýšená rizika úmrtnosti a nemocnosti v ostravských obvodech Radvanice a Bartovice, které jsou nejvíce postiženy nadlimitními koncentracemi zdraví poškozujících látek z provozu ocelárny. „Celkové karcinogenní riziko v posuzované lokalitě je možné dle studie vlivů na veřejné zdraví pokládat za vysoké a nepřijatelné, což ministerstvo životního prostředí považuje za rozhodující důvod pro vydání nesouhlasného stanoviska,“ dodala Honová.