Praha – Od července mohou města začít žádat o dotace z programu Zelená úsporám. Peníze jsou určeny na úsporu energií ve veřejných budovách. Na úsporu je tak podle ministryně životního prostředí Rut Bízkové celkem vyčleněno čtyři miliardy korun. Na dotaci na zateplení, výměnu kotle nebo třeba výstavbu pasivního domu měli doteď nárok jen jednotlivci. Státnímu fondu životního prostředí poslali už víc než 32 tisíc žádostí. Požadují celkem necelých devět miliard korun. Kromě šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí si úřad od tohoto opatření slibuje také nová pracovní místa, zejména ve stavebním průmyslu.
Města ušetří za energii díky programu Zelená úsporám
Ministryně životního prostředí Rut Bízková
„Města, obce i kraje tak budou moci čerpat finanční prostředky na opatření, která povedou k úsporám energií například ve školách, školkách, nemocnicích a ústavech sociální péče.“
„V obcích je veliká absorbční kapacita, mnoho budov potřebuje opravit a zateplení je automatickou součástí oprav a znamená to v budoucnu výrazně nižší energetické nároky a znamená úsporu pro obecní rozpočty.“
Úřady budou moci o dotace žádat od 19. července. Jeden úřad si přitom bude moci podat až tři žádosti. Maximální výše podpory dosahuje 200 milionů korun. Čerpání přitom bude ukončeno v prosinci roku 2012. Veškeré informace najdou zájemci na stránkách programu Zelená úsporám nebo na webu Státního fondu životního prostředí.
Na program Česká republika vydělala prodejem emisních povolenek na oxid uhličitý. Dosud Česká republika prodejem do zahraničí vydělala kolem 18 miliard korun. Právo prodat emisní jednotky získalo Česko díky tomu, že od roku 1990 snížilo své emise skleníkových plynů o 27,6 procenta, přičemž v Kjótském protokolu se zavázalo k osmiprocentnímu snížení. Nevyužité právo vypouštět škodlivé emise proto může Česko prodat ostatním státům nebo firmám. Největší zájem mělo Japonsko.
Úřady budou nově moci nakupovat „zeleně“
Ministryně životního prostředí Rut Bízková
„Státní správa si tak bude moci pořídit kancelářský nábytek s nižším obsahem chemických látek a nakoupit také energeticky efektivnější výpočetní techniku.“
Novinkou je i takzvané zelené nakupování. Nově bude totiž veřejná správa od listopadu zadávat veřejné zakázky s ohledem na ekologii. Díky ekologicky šetrnému vybavení dá prý stát příklad veřejnosti a podnikatelům a zároveň ušetří na energiích. Podle statistik totiž představují náklady veřejných organizací v EU asi 16 procent hrubého domácího produktu. V Česku pak tvoří náklady dokonce 20 procent HDP. Ministerstvo proto uvažuje o rozšíření projektu na kancelářský papír, tiskařské služby, potraviny nebo oděvy.