Měnový fond hledá příštího šéfa, Lagardeová chce v čele zůstat

Mezinárodní měnový fond začal v úterý přijímat nominace na svého příštího šéfa. Britský ministr financí George Osborne uvedl, že nominuje jeho dosavadní ředitelku Christine Lagardeovou. Ta dala již dříve najevo, že je připravena v čele MMF zůstat.

Lagardeová byla do čela MMF zvolena v roce 2011, kdy ji nominoval rovněž Osborne. Její pětileté funkční období vyprší 5. července. Člen vedení fondu Alexej Možin uvedl, že proces výběru příštího šéfa by měl být dokončen začátkem března.

V době, kdy svět čelí tomu, co nazývám koktejlem rizik, věřím, že Christine má vizi, energii i důvtip k tomu, aby pomohla světové ekonomice zvládnout nadcházející roky.
George Osborne

Lagardeová v říjnu prohlásila, že je „připravena sloužit“ další funkční období. V roce 2011 Lagardeová soupeřila s guvernérem mexické centrální banky Augustinem Carstensem. V čele MMF vystřídala Dominiqua Strausse-Kahna, který byl nucen odstoupit kvůli obvinění z pokusu o znásilnění pokojské v jednom newyorském hotelu.

Soudní spor komplikuje znovuzvolení

Setrvání Lagardeové v čele MMF by nicméně mohla zkomplikovat skutečnost, že francouzský soud v prosinci nařídil, aby byla souzena kvůli své úloze v případu sporné arbitráže z roku 2008. Arbitráž tehdy přiřkla asi 400 milionů eur (10,8 miliardy korun) podnikateli Bernardu Tapiemu v jeho letitém sporu s bankou Crédit Lyonnais.

Lagardeová tehdy oznámila, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. Prohlásila, že postupovala v nejlepším zájmu Francie a v plném souladu se zákony. Vedení MMF vyjádřilo Lagardeové svou podporu.

Dluhová krize Evropy a řecké potíže

Během působení Lagardeové v čele MMF došlo ke zmírnění dluhové krize v Evropě a k prodloužení úvěrové pomoci pro Řecko.

Fond rovněž rozhodl o zařazení čínského jüanu do koše předních světových měn a získal svolení amerického Kongresu k reformě, která posiluje vliv Číny a dalších rozvíjejících se zemí ve vedení MMF, připomněla agentura Reuters.

Načítání...