Praha - Loňský zisk českého zemědělství se dle předběžných odhadů propadl z předloňského téměř desetimiliardového zisku na jednu až dvě miliardy korun. Informoval o tom dnes prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Hlavním důvodem je prý meziroční propad tržeb ze zemědělských komodit o dvacet miliard. Veleba dále uvedl, že zemědělství by bylo bez dotací ztrátové.
Loňský zisk zemědělství se propadl na 1 až 2 miliardy
Podle Veleby bude skutečný výsledek hospodaření farmářů patrně horší, než ukazují oficiální čísla. Zemědělské podniky se totiž budou snažit za každou cenu zůstat v účetnictví ziskové. V opačném případě by jim banky přestaly poskytovat provozní úvěry, které potřebují k financování své činnosti: „Firmy musí udělat vše pro to, aby neskončily v červených číslech. Do výsledku budou rozpuštěny všechny rezervy. Budou také možná přeceněny zásoby obilí.“
Marže obchodních řetězců rostou v neprospěch farmářů
Příjmy z prodeje hlavních komodit klesnou podle komory farmářům v meziročním srovnání o víc než pětinu, ovšem potravinářské firmy budou tratit maximálně pět procent, obchodníci do tří procent. „Nespravedlivě rozdělený profit v potravinové vertikále se prohloubil v neprospěch zemědělců,“ uvedl Veleba. Na to, že zejména marže obchodních řetězců rostou v neprospěch farmářů, dlouhodobě upozorňují zemědělské organizace.
Ačkoliv loňská sklizeň obilovin přesahující 7,7 milionu tun byla třetí nejvyšší od roku 2000, jejich ceny se snížily o více než 40 procent. Zemědělci očekávají až desetimiliardový výpadek tržeb za obilí, dvě miliardy korun budou tratit na řepce, jejíž cena se meziročně propadla o více než čtvrtinu. Podle odhadu Agrární komory klesly tržby z prodeje mléka asi o šest miliard korun.
Problém českých farmářů - propad výkupních cen
Propad výkupních cen zemědělských produktů trápí farmáře již více než rok. V průměru za celý loňský rok v porovnání s rokem 2008 byly dle Českého statistického úřadu ceny zemědělských výrobců nižší o necelých pětadvacet procent.
České zemědělství vykazuje od vstupu do EU díky dotacím zisk, v letech před vstupem bylo převážně ztrátové. Tuzemští zemědělci předloni vydělali 9,82 miliardy korun, což bylo o téměř 190 milionů méně než v rekordním roce 2007.