Washington - Spojené státy patří v rámci exportní strategie Česka mezi prioritní země, loni tam tuzemské firmy vyvezly zboží za 3,6 miliardy dolarů. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba je nyní v USA spolu s tuzemskými podnikateli, jejich cílem je vyhledávání nových kontaktů. Podle Kuby jsou Spojené státy expertem v oblasti rychlého převádění inovací z fáze výzkumu do fáze prodeje a kapitalizace. Sloužit mohou jako inspirace pro Česko, kde tento systém zatím příliš nefunguje.
Kuba: Rychlé zavádění inovací? Inspiraci hledejme v USA
USA jsou z hlediska celkového obchodního obratu třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem Česka mimo země Evropské unie. Kuba spolu s podnikateli zavítá do Chicaga, Charlotte a Washingtonu. „Naše mise je zaměřena na oblasti, které představují největší potenciál. Jsou to nové technologie – biotechnologie, nanotechnologie, máme tady řadu firem z oblasti energetiky, která je také důležitým faktorem,“ konstatoval Kuba. Právě v nanotechnologiích mají Češi vedoucí postavení na světovém trhu.
Propojení akademické sféry a výzkumu s firmami zvládají Spojené státy úspěšně. Třeba v technickém institutu v Chicagu figurují malé firmy, které spolupracují se studenty. „Funguje tam zvláštní technologický park. Vede to k tomu, co se v České republice moc dobře nedaří – tedy k rychlému uvádění dobrých nápadů na trh. To je to, co dělá těm ekonomikám pak náskok,“ poznamenal Kuba.
Podle Kuby je důležité jednat o spolupráci českých a amerických firem na novém výzkumu převádění vědy do praxe. „Spojené státy jsou v tomto ohledu lídrem. Pro české firmy jsou to velmi dobré zkušenosti,“ míní ministr. Jedná se i o vzájemných investicích – řada českých firem totiž investuje právě v USA a vytváří tam nová pracovní místa.
Kuba o působení českých firem v USA:
„České firmy, které už se prosazují na trhu ve Spojených státech, jsou třeba firmy Linet zabývající se zdravotnickou technikou nebo Mitas, která vyrábí pneumatiky pro zemědělské výrobky.“
„České firmy chtějí v USA investovat, vyhledávat kontakty a tyto kontakty pak přetvářet ve vzájemné podniky, což je pro ty společné ekonomiky velmi dobré.“
USA jsou devátým největším přímým zahraničním investorem v Česku se zhruba pětiprocentním podílem. Z USA se do Česka nejčastěji dovážejí nové technologie, opačným směrem jdou výrobky z oblasti strojírenství.
Podnikatelská mise zamíří i do Jižní Karolíny, kde vzniká jaderná elektrárna, kterou staví Westighouse – společnost ucházející se o možnost dostavět český Temelín. „Chci špičkové české energetické firmy dostat do subdodavatelských řetězců firem, jež staví jaderné elektrárny,“ řekl k tomu Kuba.