Kam investovat? Zapomeňte na spořicí účty, nakupte zlato

Praha – Pokud lidé chtějí dlouhodobě investovat své peníze, měli by se zaměřit hlavně na nákup zlata a akcií. Kvůli nestabilní situaci na finančních trzích a pokračující ekonomické krizi nejsou tradiční způsoby spoření, termínované účty či stavební spoření, z hlediska výnosu příliš výhodné. Úroky se totiž stále drží na nízké úrovni.

Podle průzkumu společnosti STEM z minulého týdne jsou Češi poměrně spořiví. Ze zkoumání vyplynulo, že téměř polovina domácností má více peněz uspořených, než si půjčilo. Opačnou bilanci přiznalo asi 17 procent domácností, dalších pět procent je pouze zadluženo, přičemž již nemají žádné úspory. Přestože se hromadně nevrháme do hlubokých úvěrů a máme dost ušetřeno, jako investoři jsme stále poměrně konzervativní. Většina lidí se při nakládání s úsporami stále drží zaručené tradice, své peníze vkládá do stavebního spoření a na spořicí účty. Tyto zvyky však postupně opouštějí, nemají zde takové výnosy.

Také podle analytika společnosti X-Trade Brokers Jiřího Tylečka není klasický způsob investic příliš výhodný. „Úroky na spořicích a termínovaných vkladech nejsou příliš vysoké. Je to zásluhou celkového prostředí na finančních trzích,“ vysvětluje Tyleček s tím, že nízké úroky má nastavené i ČNB.

Cena zlata dlouhodobě roste

Z dlouhodobého hlediska je proto mnohem lepší peníze vložit do nákupu zlatých cihel. Cena drahého kovu totiž posledních 11 let kontinuálně roste. „Jen od začátku letošního roku zlato posílilo o deset procent, což je nejlepší novoroční nárůst za posledních třicet let,“ poznamenal analytik Tyleček. Zlatu pomáhá především to, že se neustále zvyšuje peněžní zásoba, tisknou se nové bankovky. „Já si myslím, že tyto podmínky by mohly přetrvat i v následujících letech. Jako dlouhodobou investici bych ji určitě doporučil,“ dodal.

Rozhovor s Jiřím Tylečkem (zdroj: ČT24)

Ve snaze najít vyšší zhodnocení svých úspor se lidé se v poslední době poohlížejí po finančních trzích, a to i přes jejich nestabilitu. „Akcie byly do doby, než přišla ekonomická recese, velmi oblíbené a výhodné. Od té doby nejsou ty výkony až tak výrazné. Nicméně z dlouhodobého hlediska bych se akcií nezříkal,“ radí Jiří Tyleček. Investoři při tomto způsobu stále vydělají víc, než když své peníze pouze vloží do stavebního spoření či na spořicí účty.

Oproti běžnému spoření jsou ale akcie rizikovější. „Zde můžeme přijít o část nebo dokonce o celou částku investovaných úspor,“ varoval Tyleček. Ovšem část úspor, kterou mohou postrádat, by lidé měli do akcií vložit. „To celkové zhodnocení může nakonec překvapit,“ uzavřel analytik z X-Trade Brokers.

Makléři
Zdroj: ČT24, ČT24
Vydáno pod