Richmond - Americká Virginie se stává rájem vinařů. Byznys spojený s vínem se podařilo v tomto americkém státě za pět let zdvojnásobit. Znalci si na americkém vínu sice příliš nepochutnají, ale mezi běžnými zákazníky je stále oblíbenější.
Kalifornie synonymem pro americké víno? Virginie jí šlape na paty
Virginští politici mají jasno a říkají, že se víno stane tahounem naší ekonomiky. Jejich strategie zatím funguje. V roce 2010 tamnímu hospodářství vinaři přispěli 750 miliony dolarů. Za vínem z východního pobřeží Spojených států ročně jezdí 1,5 milionu turistů, kteří v zemi nechají přes 40 milionů dolarů.
„Je to dáno popularitou vína jako zdravého trendy nápoje, který i ve Spojených státech, kde má částečnou prohibici, je trendy. Je to dáno i tím, že vláda subvencuje vyklučení plantáží s tabákem a podporuje výsadbu révy vinné. Jsou to i filmy, například Bokovka, které dělají popularitu vinařské turistice,“ říká viceprezident Asociace sommelierů ČR Ivo Dvořák.
Todd P. Haymore, ministr zemědělství Virgine
„Vinařství je jedno z nejrychleji rostoucích zemědělských odvětví u nás. Zvyšuje zaměstnanost a podporuje ekonomiku. Láká turisty, a proto do něj hodně investujeme.“
Virginští vinaři loni prodali 5,5 milionu lahví, ale stále jsou jen kapkou v americkém vinařském moři. Nejznámější je víno z Kalifornie, na kterém si pochutnává celý svět. Tři čtvrtiny vinic ve Spojených státech jsou právě na prosluněném západním pobřeží, jde zhruba o 300 tisíc hektarů.
„Co se týká plochy Virginie, což je necelých tisíc hektarů révy vinné, tak se většina vín zkonzumuje přímo na místě, nebo ve Spojených státech. Export vína z Virginie je poměrně zanedbatelný,“ doplňuje Dvořák.
Vinaři americkým vínem trochu pohrdají. Samotná Virginie jde ale svému vinařskému štěstí naproti - kromě klasických vín se tady vyrábí i vína ovocná a medová. Tím ale lákadla pro turisty nekončí. Populární jsou i zdejší pivovary, a podobně jako v sousedních státech Tennessee a Kentucky se ve Virginii pálí americká whiskey.