Z americké ekonomiky přicházely v závěru loňského a začátku letošního roku nadále nejednoznačné signály. Zlepšení nastalo na pracovním trhu a u spotřebitelských výdajů. Silný dolar a nízké ceny energií však měly na ekonomiku USA nepříznivý vliv. Americká centrální banka (Fed) zveřejnila pravidelnou situační zprávu o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha.
Fed: Silný dolar a levné energie brzdí růst americké ekonomiky
Ekonomická aktivita rostla v devíti ze dvanácti oblastí Spojených států. Situace na pracovním trhu se nadále zlepšovala a většina oblastí rovněž ohlásila „drobný až mírný“ nárůst spotřebitelských výdajů, které v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.
Některé regiony ale zaznamenaly negativní vliv silného dolaru na poptávku, uvedl Fed. Pokračující propad cen ropy dál dopadal na sektor energetiky. Dva regiony uvedly, že nadprůměrné teploty zvýšily již tak nadměrné zásoby ropy a benzinu. Ceny energií, které byly nízké již předtím, tak zůstávaly pod tlakem.
Zpráva, která se zabývá obdobím od konce listopadu do začátku ledna, neobsahuje prakticky žádné známky sílícího tlaku na zvyšování mezd, který naznačila situační zpráva z předešlého období. Rychlejší růst mezd nyní oznámily pouze dva regiony.
Fed na konci roku po dlouhém čekání zvedl základní úrokovou sazbu z minima
Fed loni v prosinci poprvé za devět a půl roku zvýšil základní úrokovou sazbu z minima, na němž byla sedm let. Měnový výbor dal na srozuměnou, že pro tempo dalšího zpřísňování měnové politiky budou klíčem ekonomická data a další vývoj inflace. Ta se nachází pod dvouprocentním cílem Fedu. Téměř všechny regiony v nejnovější situační zprávě uvedly, že cenové tlaky jsou minimální.
Americká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí zpomalila růst na dvě procenta z tempa 3,9 procenta ve druhém kvartále.