Praha – Psaly se roky 2011 a 2012 a podle nařízení Bruselu měly všechny státy EU přidělit 90 procent emisních povolenek zdarma. Nečasova vláda je tehdy sice rozdávala zdarma, ale zároveň na ně uvalila darovací daň. Už v únoru rozhodl Soudní dvůr EU, že tím Česko porušilo evropské právo a že by tedy mělo energetickým firmám částku vrátit. A za pravdu mu teď dal i český Nejvyšší správní soud (NSS). Ve hře je 7,5 miliardy korun.
Daň za povolenky přijde stát draho. Bude muset vrátit miliardy korun
Darovací daň na povolenky na emise skleníkových plynů dosahovala výše až 32 procent. Stát tak v roce 2011 vybral celkem 4,8 miliardy korun, o rok později 2,7 miliardy. Takto vybrané peníze následně sloužily k částečnému pokrytí podpory pro provozovatele solárních elektráren.
Už loni zažádalo několik velkých firem o navrácení této daně. Mezi nimi i energetická společnost ČEZ nebo teplárenský Alpiq. Firma Ško-Energo, která je dodavatelem energií pro mladoboleslavskou Škodu Auto, šla ale dál a obrátila se rovnou na soud. U pražského krajského soudu uspěla, následovala ale kasační stížnost ze strany státu. Nejvyšší správní soud pak požádal o posouzení Soudní dvůr EU, jehož verdikt byl jasný – Češi porušili evropské právo a energetické společnosti mají dostat zaplacenou částku zpět.
Na základě tohoto rozhodnutí evropských kolegů dospěl NSS k závěru, že finanční úřady skutečně většinu poplatků vybírat neměly. Ty teď proto čeká revize daní. „Odvolací finanční ředitelství si vyžádá od ministerstva životního prostředí podklady o počtu vydaných povolenek za roky 2008 až 2012. Poté posoudí, zda je nutné provést přepočet v intencích rozsudku Nejvyššího správního soudu, a následně vydá nové rozhodnutí,“ uvedla tisková mluvčí pro Generální finanční ředitelství Petra Petlachová.
Emisní povolenky zavedla Evropská unie v rámci snahy o omezení emisí oxidu uhličitého (CO2). Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší, firmy musejí povolenky nakupovat na trhu. V současné době se intenzivně diskutuje o reformě celého systému označovaného jako ETS.
Kalousek si za daní stojí
„Chci požádat ministra financí, aby poskytl vládě informaci o závažnosti tohoto případu,“ uvedl v reakci na rozhodnutí soudu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle samotného šéfa státní kasy Andreje Babiše (ANO) se už celou záležitostí zabývají resortní experti. „Bohužel v minulosti někdo rozhodl tak, jak rozhodl, a dopad na nás bude samozřejmě negativní. Svým závazkům dostojíme,“ prohlásil Babiš.
Někdejší ministr financí Nečasova kabinetu Miroslav Kalousek (TOP 09) si ale za zdaněním stojí i dnes. A připomíná, že tehdejší vládní návrh na darovací daň prošel sněmovnou. „Nechci se zbavovat odpovědnosti, já jsem přesvědčen, že to bylo správné rozhodnutí, vycházelo i z nějakého právního názoru,“ říká Kalousek.
Ško-Energo požaduje navrácení 35 milionů, na druhou stranu ČEZ chce zpátky přes 5 miliard. A vyloučena není ani možnost, že stát bude muset firmám vrátit původní částku i s úroky. Zatím ještě není rozhodnuto, kdo a kolik skutečně dostane. Nicméně všechny dotčené energetické firmy mohou v případě nespokojenosti vrátit celou věc opět k soudu.