Praha - Bývalý rebelující poslanec ODS Ivan Fuksa opustí představenstvo Českého Aeroholdingu. V dozorčí radě společnosti končí taky jeho tehdejší kolega Alexandr Vondra (ODS) a Jiří Blažek (TOP 09). Odvolalo je ministerstvo financí, které je majoritním vlastníkem firmy. Podle resortu je krok součástí plánovaného snížení počtu členů představenstva z původních dvanácti na devět. Třetím členem, který opustí dozorčí radu Aeroholdingu, je zástupce zaměstnanců Petr Minařík, který na post koncem listopadu rezignuje.
Další padáky Rusnokovy vlády: Český Aeroholding opustí Fuksa a Vondra
„V návaznosti na rozhodnutí Ministerstva financí ČR jako jediného akcionáře společnosti Český Aeroholding (…) dojde ke snížení počtu členů představenstva ze současných 6 na 5 a ke snížení počtu členů dozorčí rady z 12 na 9. V této souvislosti Ministerstvo financí ČR odvolává ke konci listopadu z představenstva společnosti Ivana Fuksu a z dozorčí rady Jiřího Blažka a Alexandra Vondru. Další člen dozorčí rady Petr Minařík, zvolený za zaměstnance, na svůj post rezignuje také k 30. 11. 2013,“ uvádí Aeroholding ve své zprávě.
ministr financí v demisi Jan Fischer pro iHNED.cz
„Pana Vondru jsem k rezignaci vyzýval několikrát, nakonec mi nezbylo než jej, i s ohledem na rozhodnutí ÚOHS, odvolat. Pan Blažek byl odvolán z důvodu snížení počtu členů dozorčí rady.“
Taky Fuksova mise je podle Fischera skončena.
Fuksa dojednával smlouvu s Korean Air
Ivan Fuksa v Českém Aeroholdingu spolupracoval mimo jiné i na hledání strategického partnera pro České aerolinie. „Po pěti letech byl na jaře letošního roku ukončen proces privatizace Českých aerolinií, který započal již za mého působení v pozici 1. náměstka Ministerstva financí ČR, kde jsem měl na starosti majetkové podíly státu v několika společnostech, především právě v Českých aeroliniích. Na požádání ministra Kalouska jsem později přijal nabídku do vedení Českého Aeroholdingu. Úspěšnou privatizací ČSA došlo k předání části akcionářských práv letecké společnosti Korean Air, čímž byl úspěšně splněn jeden z mých hlavních úkolů,“ prohlásil Ivan Fuksa, který svou rezignaci předal generálnímu řediteli Miroslavu Dvořákovi.
Prodej 44procentního podílu v ČSA korejskému dopravci za necelých 70 milionů korun schválila letos v březnu tehdejší vláda Petra Nečase (ODS).
Fischer nechtěl Vondru v Aeroholdingu už delší dobu
Ministr financí v demisi Jan Fischer už v červenci v pořadu Otázky Václava Moravce prohlásil, že za stát by měli funkce v dozorčích radách vykonávat kompetentní lidé, kteří jsou schopni zastupovat stát. Alexandr Vondra ani Marek Šnajdr podle jeho názoru nebyli odborníci a měli své dozorčí rady opustit. O setrvání Ivana Fuksy, který je předsedou představenstva Českého Aeroholdingu, tehdy chtěl Fischer jednat s premiérem Rusnokem. Jejich rozhodnutí je tak ode dneška veřejné.
Nové složení statutárních orgánů Českého Aeroholdingu k 1. 12. 2013
Představenstvo společnosti
Miroslav Dvořák – předseda
Petr Vlasák – 1. místopředseda
Philippe Moreels – místopředseda
Jozef Sinčák – člen
Josef Adam – člen
Dozorčí rada
Michal Mejstřík – předseda
Radoslav Bulíř – 1. místopředseda
Gustav Slamečka – člen
Tomáš Firla – člen
Tomáš Hudeček – člen
Jan Klak – člen
Jan Douša – člen
Milan Suchý – člen
Vladimír Charouz – člen
Fuksa od roku 2007 působil jako 1. náměstek ministra financí a z titulu této funkce předsedal dozorčí radě Českých aerolinií a zasedal i v dozorčí radě Letiště Praha. V letech 2010 až 2011 byl ministrem zemědělství. Vloni v listopadu neúspěšně kandidoval na post šéfa ODS proti Nečasovi. V Českém Aeroholdingu, který pražské letiště i ČSA zastřešuje, působil od letošního ledna.
Jak se „rebel“ Fuksa dostal do čela Aeroholdingu?
Za vším je třeba hledat případ tzv. trafik. Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř tvořili v ODS tzv. skupinu rebelů - loni na podzim komplikovali vládní záměr zvýšit DPH, když odmítali zvednout ruku pro daňový balíček ministra financí Miroslava Kalouska. Zaštiťovali se tehdy slovy o dodržování programové čistoty ODS a opírali se mj. o autoritu tehdejšího prezidenta Václava Klause, který záměr Nečasova kabinetu rovněž kritizoval. Vláda se tak vystavila hrozbě svého pádu, protože premiér Petr Nečas spojil hlasování o daňových změnách s hlasováním o důvěře celému kabinetu.
Poté, co rebel Fuksa na dušičkovém kongresu ODS neúspěšně vyzval Nečase k boji o předsednické křeslo, se všichni tři rebelové svého poslaneckého mandátu vzdali a sněmovna díky tomu daňové změny odsouhlasila.
Fuksa obdržel post v Českém Aeroholdingu, Šnajdr se pak stal členem a později i předsedou dozorčí rady společnosti Čepro, Tluchoř měl zamířit do orgánů ČEZu. Zákonodárci byli podle vyšetřovatelů ke svému odstoupení z poslaneckých funkcí motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, což policisté považují za korupci. Nejvyšší soud jejich případ ale vyňal z pravomoci policie a žalobců a nejvyšší státní zástupce nakonec jejich trestní stíhání zastavil a spis vrátil vrchnímu státnímu zástupci v Olomouci Ivo Ištvanovi k novému rozhodnutí. Nejvyšší soud pak na konci října rozhodl, že není přípustné stíhat Marka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře ani kvůli jednání mimo Poslaneckou sněmovnu.
Co se týče Alexandra Vondry, někdejšího místopředsedy občanských demokratů - jeho vstup do Aeroholdingu byl podle serveru iDNES.cz součástí koaliční dohody mezi ODS a TOP 09.