ČR a další státy chtějí, aby EU subvencovala i jádro

Berlín - Vlády České republiky, Polska, Francie a Británie volají po tom, aby Evropská unie podporovala jadernou energetiku stejně jako obnovitelné zdroje. Informoval o tom dnes německý deník Süddeutsche Zeitung s odvoláním na dopis, který tyto čtyři vlády poslaly do Bruselu. České ministerstvo průmyslu a obchodu ale oponuje, že německý deník situaci zjednodušil.

Česko, Polsko, Francie a Británie, které plánují výstavbu nových jaderných elektráren nebo už je staví, navrhují, aby bylo do budoucna možné subvencovat také výstavbu atomových elektráren i prodej proudu z jádra - stejně jako tomu je u solárních elektráren nebo větrníků.

Jádro a obnovitelné zdroje mají být rovnocenné

V dopise vlády připomínají záměr EU přejít do roku 2050 na nízkoemisní zdroje energie. Tento přechod podle nich musí být „technologicky neutrální“, tedy přistupovat rovnocenně k obnovitelným zdrojům i k jádru. Státy prý navrhují, aby byly jaderné elektrárny klasifikovány jako nízkoemisní technologie podobně jako fotovoltaické instalace nebo větrné elektrárny.

Větrné turbíny v Reussenkoege na severu Německa
Zdroj: ISIFA/Getty Images, Andreas Rentz

Návrh těchto čtyř zemí posoudí eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger, který je podle listu připraven diskutovat o všech možnostech. Chce si prý také vyslechnout názory jednotlivých členských států a Evropské rady a do června předložit i další návrhy, mimo jiné k rozvoji obnovitelných zdrojů energie.

České ministerstvo: Deník celou situaci zjednodušil

Německý tisk podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Patáka situaci zjednodušil. Brusel v rámci plánu do roku 2050 počítá s nízkouhlíkovou ekonomikou a ČR s tím i přes některé výhrady souhlasí. „Zaslali jsme do Bruselu standardní cestou své stanovisko. Chceme, aby měly v EU stejné podmínky všechny nízkouhlíkové zdroje, nejen obnovitelné zdroje,“ prohlásil Paták.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/EPA, Oliver Killig

Energetický expert ekologického hnutí Greenpeace Tobias Münchmeyer v deníku před prosazovanou podporou jaderné energetiky varoval: „Pokud bude jednou atomová energie postavena na roveň obnovitelné, bude to mít za důsledek subvence do jádra v miliardové výši.“ Vyzval německou vládu, aby „nenaletěla na tohoto trojského koně jaderných států“.

Němečtí ministři se k návrhu podle Süddeutsche Zeitung nechtěli vyjádřit. Dle listu na tuto otázku nepanuje v berlínské vládě jednotný názor. Německo se loni rozhodlo do roku 2022 využívání elektřiny z jádra úplně opustit.

Současně deník cituje i nejmenovaného britského diplomata v Bruselu, který je k požadavku jeho vlády a tří evropských partnerů skeptický. Rovný přístup k oběma technologiím podle něj povede k tomu, „že jaderná energie bude dostávat vydatné příspěvky, zatímco investice do obnovitelných energií budou redukovány“.

Vydáno pod