Růst českého hospodářství je udržitelný a hodnota korigované inflace (bez pohonných hmot) nesvědčí o možném přehřátí ekonomiky. Uvádí se to v nyní zveřejněném zápisu z jednání bankovní rady České národní banky z 16. prosince. Z něj také vyplývá, že centrální banka pravděpodobně nepřestane používat kurz koruny jako nástroj měnové politiky dříve než ke konci příštího roku.
ČNB: Česká ekonomika se nepřehřívá, roste udržitelně
Vedení ČNB na prosincovém zasedání potvrdilo závazek centrální banky pokračovat v případě potřeby v intervencích na devizovém trhu s cílem udržovat kurz koruny poblíž hladiny 27 korun za euro.
„Většina členů bankovní rady se shodovala, že jeho ukončení se pravděpodobně nachází okolo konce roku 2016,“ píše se v zápise. Zazněl však i názor, že intervence skončí až na začátku roku 2017.
Shoda mezi členy bankovní rady ČNB naopak nastala v názoru, že je adekvátní ponechat měnověpolitické sazby na úrovni technické nuly. Konsenzus panoval rovněž v přesvědčení, že i nadále trvá potřeba udržovat výrazně uvolněné měnové podmínky. Aktuální růst českého hospodářství se podle bankovní rady ČNB promítne do pokračujícího růstu mezd, a přispěje tak k posílení inflačních tlaků ze strany domácí poptávky.
Zaznělo však i varování rady ČNB, že růst platů může být potlačen přísunem zahraničních pracovníků.
Dokladem robustnosti růstu české ekonomiky je podle bankovní rady úroveň korigované inflace bez pohonných hmot. Hodnota 1,3 procenta nenasvědčuje tomu, že by v současnosti hrozilo přehřátí české ekonomiky.
Vedení centrální banky debatovalo také o klesajících cenách pohonných hmot. Ačkoliv zlevňování ropy má podíl na současných nízkých hodnotách celkové inflace, nepředstavuje podle ČNB riziko pro inflační prognózu na horizontu měnové politiky. Další pokles cen ropy v obdobném rozsahu jako letos je totiž nepravděpodobný.