Peking - Světové ceny ryb dosahují rekordů. Může za to hlavně vyšší poptávka v Číně a rozvíjejících se zemích, ale také jejich nemoci a klesající úlovky, píše Financial Times (FT). Historické maximum tak zaznamenal globální index ryb sestavovaný Organizací spojených národů (OSN). Proti loňsku stoupl o 15 procent. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) porostou ceny i v dalších měsících.
Číňané se po mléku vrhli na ryby. Ceny rekordně rostou
„V nadcházejících měsících bude omezená nabídka některých významných druhů ryb opět tlačit světové ceny ryb vzhůru,“ domnívá se FAO. Může za to hned několik faktorů. V první řadě Číňané přecházejí postupně na jiný druh stravy, což se již dříve projevilo třeba na poptávce po mléce. V současné době by přechod ke stravě založené na mase mohl zasáhnout i trh s rybami. Na něm se letos protočí zhruba 130 miliard dolarů, napsal FT.
Čína je největším producentem sádkových sladkovodních ryb druhu tilapia, v zemi se ovšem znatelně zvyšuje i dovoz dalších typů – lososa, ústřice či mečouna. Konzumace mušlí a ústřic v zemi podle FAO roste dvacetiprocentním tempem. Ceny ústřic už za poslední tři roky vzrostly na dvojnásobek a letos by měly dále stoupat.
V Číně roste zejména poptávka po zahraničních značkách kojenecké výživy (sunaru). Podle pozorovatelů za to může skandál s melaminem v mléce. Ten propukl v roce 2008. Otrávilo se přes 300 tisíc dětí a šest z nich zemřelo. Technickou látku přidávali do ředěného mléka podvodníci, aby naoko zvýšili obsah bílkovin a hlavně svoje zisky. Jednadvacet lidí za to šlo k soudu, dva dostali trest smrti. Nové skandály s kvalitou mléka se ale v zemi objevují několikrát ročně.
Číňani tak masivně skupují výrobky z dovozu, i když si za ně musejí výrazně připlatit. Po omezení legálního dovozu se rychle zrodily nové prodejní kanály - po internetu a poštou.
Zásob je méně, ústřice kosí epidemie
Dodávky z Francie, jednoho z hlavních producentů, jsou totiž omezeny kvůli viru, který se v zemi rozšířil a zdecimoval malé mlže. Výsledkem je, že velká poptávka z Hongkongu a Číny současně s nedostatkem zásob značně zvýšily ceny.
FAO zjistila, že urbanizace a nástup supermarketů zároveň přispívají k vyšší spotřebě ryb na rozvíjejících se trzích. S rybami totiž není práce – dají se koupit připravené filety nebo rovnou hotová jídla na ohřátí.
O sushi je obrovský zájem, tuňák podražil
Ceny tuňáka – jedné z nejprodávanějších ryb - se zvýšily loni o 12 procent. Může za to hlavně rostoucí obliba sushi a sashimi a všemožných konzerv. To šlo ruku v ruce s nižšími úlovky. Rostly rovněž ceny krevet, a to o víc než pětinu. V jihovýchodní Asii jich totiž značná část zemřela kvůli epidemii, která se tam rozmohla. Podobně si lidé připlatí také za lososy.
Tlak na ceny v sádkovém byznysu vyvíjí i zdražování vstupů, zejména krmiv. Může za to prudké omezení dostupnosti ančoviček, z nichž se krmné směsi připravují, napsal server Patria.cz.