Čína a Korea mají dohodu o volném obchodu, ale netýká se rýže a aut

Soul - Ministři obchodu Jižní Koreje a Číny oficiálně podepsali dohodu o volném obchodu, která má v příštích dvou desetiletích zrušit cla u více než 90 procent zboží. Dohoda je podle objemu obchodu pro Čínu největší dvoustrannou dohodou o volném obchodu a navíc je to poprvé, co Čína do ní zahrnuje odvětví financí, telekomunikací a internetový obchod.

Čína a Jižní Korea uzavřely dohodu o volném obchodu (zdroj: ČT24)

Dohoda, která podle agentury AP pokrývá celkově 22 oblastí, ale na druhou stranu nezahrnuje rýži ani automobily. Nicméně podle jihokorejského ministerstva obchodu do deseti let od svého zavedení zvýší hrubý domácí produkt Koreje o téměř jeden procentní bod a vytvoří více než padesát tisíc pracovních míst. Dohoda zároveň poskytne malým a středně velkým korejským firmám širší napojení na čínský trh a zvýší investice Číny v Jižní Koreji. Díky ní bude uvolněno téměř 70 procent obchodu se zemědělskými produkty.

„Dohoda přinese impuls k ekonomickému procesu obchodování v oblasti východní Asie a v Tichomoří. Bude to silný základ pro rozvíjení naší společné budoucnosti,“ prohlásil čínský ministr obchodu Gao Hucheng.

Obě země zahájily jednání o volném obchodu v květnu 2012 a před šesti měsíci strany oznámily dokončení jednání. Zavedení dohody ještě musí schválit zákonodárné orgány obou zemí, což by se mělo uskutečnit do konce roku.

Čína je největším dovozcem jihokorejského zboží. Na celkovém vývozu z Jižní Koreje měla loni více než čtvrtinový podíl. Podle jihokorejské agentury Jonhap Soul očekává, že okamžitě po zavedení dohody vzroste roční hodnota vzájemného obchodu mezi oběma zeměmi na více než 300 miliard USD (7,5 bilionu Kč) z 215,1 miliardy USD v roce 2012.

Čína se rovněž snaží podepsat třístrannou dohodu o volném obchodu, která by kromě Jižní Koreje zahrnovala také Japonsko. Prosazuje i regionální dohodu o volném obchodu, která by zahrnovala ještě dalších 13 zemí, včetně Austrálie, Indie a Nového Zélandu.  

Vydáno pod