Praha/Brusel - Podle nejnovějšího průzkumu Eurobarometru je většina Evropanů nespokojena s tím, kolik platí za bydlení i s jeho dostupností. Nejvíce si stěžují lidé na jihu a východě Evropy, nejméně naopak na severu. Češi tvoří průměr. Bez ohledu na zemi mají ale nejvyšší náklady na bydlení staří lidé a ti, kteří žijí sami.
Bydlení je drahé, stěžují si Evropané
Na bydlení Evropanů padne pětina z jejich příjmu. Třetinu z toho činí pronájem nebo hypotéka, zbytek vydají na údržbu, úklid a energie. Ve vlastním bydlí 72 procent lidí. Většina si takové bydlení pořídí z hypotéky. Všeobecně jsou ale s výdaji i dostupností bydlení nespokojení.
Chantal Hughes, mluvčí Evropské komise:
„Evropané jsou dost negativní, pokud jde o bydlení. Mají pocit, že náklady jsou moc vysoké.“
Problematika má nicméně i druhou stranu. Rok 2009 je nejhorším rokem v novodobé české historii pro realitní makléře. Ceny bytů se totiž razantně propadly. „Podle typu nemovitostí došlo k většímu či menšímu propadu. Ten pokles v průměru mohl dělat okolo 10 procent,“ komentuje situaci Jaroslav Novotný z Asociace realitních kanceláří.
Naopak úroky z hypotéky se v posledním roce drží nad 5 procenty. Letos navíc skončí fixovaný nízký úrok až 20 tisícům Čechů a naskočí jim nová, vyšší sazba. „Týká se to především lidí, kteří měli hypotéku z let 2006 a 2007. Těm budou končit 3leté fixace teď v roce 2010,“ dodává Josef Rajdl, analytik z Fincentra.
Vzít si hypoteční úvěr ale není lehké
Banky navíc nepůjčují těm, kteří nemají naspořeno, standardní hypoteční úvěry požadují, aby si zákazník zaplatil 15 procent z vlastních prostředků. Byty tedy jsou levnější, ale ten, kdo nemá peníze v hotovosti, si připlatí na úrocích. Ve výhledech je většina Evropanů spíš skeptická. Očekávají, že banky budou půjčovat čím dál tím méně ochotně a bydlení bude ještě nedostupnější.