Zpomalení růstu u dětí může být příznakem vážné choroby

Praha – Zpomalení růstu může být u dětí prvním příznakem vážné choroby. V mozku se jim přestane tvořit růstový hormon třeba proto, že podvěsek mozkový zasáhl nádor. Včasné odstranění nádoru jim zachrání život. Špatně rostou také děti s neléčenou celiakií či špatnou funkcí ledvin. Rodiče, kterým se zdá, že jejich dítě oproti vrstevníkům málo roste, by se měli poradit s lékařem, říká pediatr Bohuslav Procházka.

Varující podle něj mohou být vedle zpomalení růstu také dlouhodobé bolesti břicha a hlavy, opakované průjmy, únava či rychlé přibývání na váze. Lékaři při preventivních prohlídkách jednou za dva roky růst dítěte kontrolují, měli by to ale podle Procházky dělat při každé návštěvě dítěte. Rodiče by měli průběžně zapisovat míry dítěte do jeho zdravotního průkazu, aby růst dítěte mohli s pediatrem probrat.

„Nevšímavost rodičů a lékařů k pomalému růstu dítěte je nebezpečná. Čím dříve je léčitelný problém s růstem zjištěn, tím větší šance má dítě na dosažení normální výšky,“ uvedl Procházka. Lékař dítě změří, zváží, srovná údaje s růstovými tabulkami a zjistí hladiny růstového hormonu v krvi.

Růstový hormon, Turnerův syndrom a ledviny

Přednosta pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol profesor Jan Lebl řekl, že v Česku se léčí růstovým hormonem v 11 centrech 1 176 dětí a dospívajících. Z nich nejvíc, tedy 661, pro nedostatek růstového hormonu, 141 má Turnerův syndrom spojený s poruchou růstu. Třetím nejčastějším důvodem pro léčbu je zpomalení růstu v důsledku chronického selhávání ledvin.

„Jde o mimořádně nákladnou léčbu, ale dostane ji každý indikovaný pacient,“ potvrdil profesor s tím, že občas se lékaři musejí ozvat, aby příliv peněz od zdravotních pojišťoven nepolevil. Léčba jednoho pacienta stojí ročně od deseti tisíc po stovky tisíc korun. Rodiče platí jen 30 korun za recept.

Většina pacientů přestane lék užívat, když dosáhne při dospívání normální výšky kolem 170 centimetrů. Bez léčby by měli 110 až 140 centimetrů. V obzvlášť těžkých případech ale je nutné podávání hormonu po celý život, růstový hormon totiž také pomáhá formovat svalovou hmotu a zpevnit kosti a udržuje hladiny krevních tuků.

Růstový hormon byl poprvé použit k léčbě dítěte v roce 1957, vyráběl se tehdy z hypofýz získaných při pitvě a byl ho nedostatek. Hrozil přenos smrtelných nemocí. Od roku 1985 se užívá k léčbě uměle vyrobený růstový hormon, který je bezpečnější, přenos nemocí nehrozí a lze ho vyrábět ve velkém množství, takže se dostane na všechny pacienty.

Má to výhody, že člověk je hbitější

Vzkaz odborníků míří k rodičům: výšku dítěte musíte hlídat také sami. Tak matka Kateřina hlídá svého jedenáctiletého Honzu. Tomu se kamarádi začali výškově vzdalovat před třemi lety. Podle Honzy to ale není tak špatné. „Má to výhody, že člověk je hbitější, vejde se tam, kam ty velký ne, má rychlejší nohy a to je taky výhoda. Lidé mu taky říkají, že je roztomilý, což je hezké,“ říká Honza Maršál.

A ještě jedna přednost: Honzu díky tomu, že vypadá mladší, často obsazují do televizních rolí. Přesto rodina i lékařka vzaly problém vážně. Následovala vyšetření u specialistů, testy na štítnou žlázu, přeměřování rodiny i testy kostí. „Honzíkovi dělali kostní věk. Tím zjistili, že jeho kosti jsou o rok a půl mladší než skutečný věk,“ prozradila Kateřina Maršálová.

Reportáž Markéty Šenkýřové (zdroj: ČT24)