Praha - Ve věku 79 let zemřel novinář, publicista, bývalý místopředseda Zemanovy vlády, senátor za ČSSD a diplomat Egon Lánský. Lánský se dlouhodobě léčil v Ústřední vojenské nemocnici, kde své nemoci v pondělí podlehl. Slovenský rodák v minulosti patřil k aktivním bojovníkům proti komunistickému režimu. V předlistopadové éře byl znám zejména jako dlouholetý komentátor rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Lánského úmrtí hluboce zasáhlo nejen jeho blízké přátele a bývalé spolupracovníky, ale podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky i celou sociální demokracii.
Zemřel publicista a bývalý politik Egon Lánský
Egon Lánský, rozený Egon Löwy, v dětství prošel s rodiči několika koncentračními tábory včetně Osvětimi a Terezína. V mládí se podílel na mnoha protikomunistických aktivitách, za což byl několikrát vyloučen z vysokoškolského studia. V roce 1968 se stal jedním ze zakládajících členů Klubu angažovaných nestraníků.
Po srpnu 1968 emigroval do Švédska, kde později pracoval jako konzervativní politický komentátor pro švédský tisk. V letech 1981–1984 se stal redaktorem československé redakce londýnské BBC. Od roku 1984 působil jako komentátor Rádia Svobodná Evropa v Mnichově.
Zemanův „pan Evropa“
Po listopadu 1989 se vrátil do Československa, stal se mluvčím ministerstva zahraničí Jiřího Dienstbiera staršího a později i vyslancem československé stálé mise u Rady Evropy ve Štrasburku. V roce 1992 se snažil založit vlastní politické hnutí D92, které nebylo příliš úspěšné. Po rozdělení Československa pracoval jako poradce a žurnalista, v roce 1995 se stal tiskovým mluvčím Miloše Zemana, tehdejšího předsedy ČSSD.
Po čase vstoupil do řad sociálních demokratů a ve volbách 1996 byl zvolen senátorem za okres Děčín, v této funkci působil celých 6 let. V červenci 1998 se stal místopředsedou vlády Miloše Zemana pro koordinaci resortů zahraničí, vnitra a obrany. Na starost měl také přístupová jednání s EU a svým zastupováním Miloše Zemana v zahraničí si vysloužil přezdívku „pan Evropa“. V listopadu 1999 pak z údajně zdravotních důvodů rezignoval.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka:
„Egon Lánský byl mezinárodně uznávaným publicistou, výraznou osobností posrpnového exilu, významným veřejným činitelem a čelnou osobností první Zemanovy vlády. (…) Pomáhal spoluvytvořit základy evropské politiky sociální demokracie a zasloužil se o dobré jméno Česka v zahraničí.“
Předseda Senátu Milan Štěch:
„Byl to člověk s velkým rozhledem, který přispěl k obnovení demokracie v naší zemi. (…) Byl orientovaný podle mého názoru sociálně-liberálně a tím mi byl velmi blízký.“
Bývalý premiér a předseda Senátu Petr Pithart:
„Byla to mimořádně výrazná osobnost s životními zkušenostmi, jaké má málokdo. On byl zároveň výrazná a zároveň konfliktní osobnost. Někteří lidé ho nesnášeli, já jsem ho měl moc rád za jeho moudrost a veliký nadhled.“
Bývalý místopředseda Zemanovy vlády Pavel Mertlík:
„Především to byl velice přemýšlivý člověk, který než dospěl k nějakému názoru, tak si dokázal velmi pečlivě zvážit různá pro a proti, vyslechnout různé názory. Já osobně jsem s ním spolupracoval velmi rád.“
Bývalý místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach:
„Moc mě to mrzí. Egon vždy patřil k velmi kultivovaným myslitelům v sociální demokracii. Bude mi chybět.“
Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo:
„Egon Lánský se stal důležitou postavou blízkého okolí Miloše Zemana v době, kdy si ještě nikdo v téhle zemi nedovedl představit, že sociální demokraté budou v nejbližší době vládnout.“