Jihlava/Praha - Nová publikace jihlavského badatele Jiřího Vybíhala Jihlava pod hákovým křížem, která vyjde v průběhu června, přináší nové informace o plánovaném útoku na nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Podle Vybíhala se vůdce krátce po vzniku protektorátu Čechy a Morava v březnu 1939 na doporučení gestapa záměrně vyhnul plánované návštěvě Jihlavy, kde na něj měl být podle informací nacistické tajné policie spáchán atentát.
V Jihlavě chtěli vyhodit Hitlera do povětří
Hitlerova návštěva Jihlavy byla naplánována při jeho první cestě po protektorátu, když z Prahy směřoval do Brna. V centru Vysočiny před jihlavskou radnicí měl vystoupit 17. března 1939. Podle gestapa existoval plán, kdy měl řečnický pultík i s Hitlerem vylétnout do povětří a diktátora měla zabít nálož umístěná ve větrací šachtě u jihlavských katakomb. Nacistický vůdce se proto na policejní doporučení městu vyhnul.
Za atentát pykal Žid-komunista
Z plánovaného útoku na Adolfa Hitlera byli obviněni Židé a komunisté. V den vzniku protektorátu, tedy 16. března 1939, byl ve městě zatčen Žid a jihlavský předák Komunistické strany Johann Appelfeld. Toho gestapo následně vyslýchalo ohledně přípravy útoku a Appelfeld se pod nátlakem doznal, že mu jihlavští Židé na atentát v tamním grandhotelu poskytli milion korun. Všichni zatčení „atentátníci“ skončili v koncentračních táborech.
„Laická veřejnost o tomto činu neví. Historici z jihlavského muzea o tom věděli z vyprávění, ale dosud neexistoval žádný písemný podklad, jak měl atentát proběhnout,“ upozornil autor knihy Jihlava pod hákovým křížem.
Podle Vybíhala by mohl být celý atentát jen „bouda“ nacistů
O tom, zda nebyl Appelfeld donucen k fiktivnímu přiznání, se vedou spekulace. Ve hře je totiž varianta, že příprava atentátu byla zinscenovaná samotnými nacisty jako součást německé propagandy, která měla ospravedlnit útoky proti Židům a komunistům. K té se přiklání i sám autor.
Historici Vybíhalovu práci jednoznačně oceňují. „Vybíhal není profesionální historik, ale přesto se ujal tohoto úkolu a mě velice potěšilo, že přinesl celou řadu informací, které širší historická obec vůbec nezná. Jedná se o nepříliš známá fakta, při jejichž vyhledávání navíc navštívil zahraniční archivy,“ řekl historik z Vojenského historického úřadu Jan Boris Uhlíř.
Jihlava patřila mezi nejněmečtější města protektorátu
Jihlavu si nacisté jako jedno z mála protektorátních měst cenili, neboť ji obývala silná německá komunita. Totéž platilo i pro blízké okolí, tzv. německý jazykový ostrov. Uhlíř připomněl, že jazykový jihlavský ostrov byl určitý fenomén i v rámci první a druhé republiky a Hitler jej na základě mnichovské dohody původně chtěl sloučit s říší. Protože však oblast s někdejšími Sudety nehraničila, byla na půl roku existence druhé republiky ponechána Praze.
„Z mého pohledu je atentát výjimečný v tom, že se měl odehrát záhy po vzniku protektorátu Čechy a Morava a mělo to být ve městě, které bylo mimořádně proněmecké, a i říše se na Jihlavu dívala trošku jinak než na ostatní města v rámci protektorátu,“ doplňuje Uhlíř.
Hitlera chtěli zabít dvaačtyřicetkrát…
Na Adolfa Hitlera bylo připravováno celkem 42 atentátů. Ani jeden z nich ale nebyl úspěšný. Nejznámější z útoků, tzv. operace Valkýra, proběhl 20. července 1944 v Hitlerově východopruském hlavním stanu „Vlčí doupě“ (Wolfs-schanze) a za jeho realizací stál plukovník Stauffenberg. Odpálená bomba přinesla führerovi ale jen několik šrámů. Další známý atentát proběhl krátce po zahájení 2. světové války 8. listopadu, kdy Johann Elser spustil v mnichovské pivnici časovanou bombu. Adolf Hitler však stačil odejít o necelou čtvrthodinu dříve.
- Jihlavská radnice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/874/87331.jpg
- Nacisté v Jihlavě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/874/87329.jpg
- Adolf Hitler podepisuje mnichovskou dohodu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/326/32542.jpg
- Atentát na Hitlera v červenci 1944 zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/321/32095.jpg