Praha – Přihlásit do registru auto na falešné doklady není v tuzemsku problém. Zjistila to cizinecká policie, která teď dokončuje rozsáhlou kontrolu. Akce Čistka začala už v roce 2011. Policisté od té doby zadrželi přes 8 000 padělaných dokladů a upozornili na 3 500 kradených aut. Většinou pocházejí ze západních zemí, v Česku se legalizují a míří dál na východ.
V Česku se ve velkém legalizují kradená auta ze Západu
Cizinecká policie zjistila, že v českém registru vozidel je přes 3 500 kradených aut přihlášených na falešné doklady. Nejčastěji se jedná o značky Škoda (modely Superb a Octavia), Volkswagen (model Passat), BMW a Peugeot. Zpravidla se kradou v západních zemích, u nás se legalizují a míří buď do místních bazarů, nebo na východ, případně do Afriky. Laik nic nepozná a problémy může mít i policista při kontrole.
"Pakliže by nedokázal vozidlo identifikovat podle překlepaných VIN kódů (Vehicle Identification Number – Identifikační číslo vozidla), tak nemá šanci zjistit, že to vozidlo je nelegální," upozornil vedoucí oddělení dokladů cizinecké policie Hubert Lang.
Podle cizinecké policie je kamenem úrazu registr vozidel. Policejní specialisté už čtvrtým rokem například pomocí ÚV lamp odhalují padělané doklady a zjišťují, že úředníci jsou při zápisu aut do registru nedůslední a dokumenty kontrolují jen zběžně. „Jednalo se o evidentní padělky vytvořené na inkoustových či laserových tiskárnách,“ podotkl Lang.
Problémy se týkají zejména velkých a malých technických průkazů. Nejčastěji se originální dokumenty pozměňují, a to v kolonkách stáří, výkon nebo typ auta. V další více než tisícovce případů se jednalo o kompletní padělky. Při odhalování takových nekalých praktik pomáhají právě zmíněné UV lampy.
Technika ale nezastane všechno, důležitá je i znalost a obezřetnost úředníků. A tady má stát ještě rezervy. „Ministerstvu dopravy byl nabízen systém vzdělávání a školení, který ale nedospěl do finální fáze,“ postěžoval si Lang. Důvod? Resorty se přetahují o to, kdo školení zaplatí. „Jako protikorupční opatření to není špatný nápad, nicméně jsme chtěli, aby tyto peníze investovalo ministerstvo vnitra,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.
Nejvíc padělaných dokladů policie odhalila v Ústeckém kraji. V některých případech se přitom nejednalo o pouhou nedůslednost úředníků; podvody byly úmyslné. „Úředník, který registroval, byl rodinný příslušník – otec ženy, která vozidla dovážela. V dalších případech bylo zarážející, že osoby, které byly samy na úřadu práce a braly dávky, přihlašovaly každý týden několik vozidel,“ popsal Lang.
O celkovém počtu obviněných policie zatím nemluví. K soudu nicméně už zamířil případ z Kolína. Dva dnes už bývalí řadoví úředníci a jejich vedoucí měli podle obžaloby legalizovat nejméně 34 kradených aut.