Unie potřebuje revoluci, chtělo by to najít různé Klause – říká Klaus

Praha – Finanční krize na Kypru ukazuje, že evropská integrace musí projít revolucí. Na zahájení činnosti svého institutu to řekl někdejší český prezident Václav Klaus. Svou možnou kandidaturu do Evropského parlamentu nevyvrátil, uvedl ale, že by bylo potřeba najít „různé Klause“ i v ostatních evropských zemích, kteří by chtěli chod evropské sedmadvacítky změnit.

„Díváte-li se v Evropě na jednu věc za druhou, každý rozumný člověk musí po dění na Kypru vědět, že revoluci evropská integrace v každém případě potřebuje. Kdo z nás se na ní nějakým pozitivním způsobem bude podílet, bude člověkem, kterého bychom měli spíš pochválit než nepochválit,“ uvedl Klaus a promluvil i o případném dalším politickém angažmá. „Že Evropa něco potřebuje? Jasné. Jediná varianta by byla, kdyby bylo možné najít různé Klause po celé Evropě a udělat celoevropskou skupinu, která chce s Evropou zatřást a něco s ní udělat.“

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v příštím roce. O možné kandidatuře Václava Klause na funkci v unijních strukturách se spekuluje už od jeho posledních týdnů v prezidentské funkci. O přízeň voličů by se mohl ucházet pod hlavičkou ODS a mohl by se stát předsedou skupiny Evropských konzervativců a reformistů. Sám Klaus tuto možnost ovšem nikdy nepotvrdil a stejně včera hovořila i výkonná rada občanské demokracie.

Při pohledu na přítomného europoslance ODS Iva Strejčka, který působí i v jeho institutu, ex-prezident dodal, že by ho nechtěl vystrkovat z jeho bruselské pozice. „Já mám pocit, že kdybych se mu vnutil na jeho místo, tak ho vystrčím z jeho teplého místečka v Evropském parlamentu, tak to bych mu nerad dělal,“ uvedl Klaus. Politik ale podle něj nemá nikdy říkat nikdy.

Klaus: Nejradši bych byl prezident zeměkoule

Někdejší prezident v nadsázce uvedl, že nejradši by byl prezident zeměkoule. „Mám bohužel strach, že se mi to nepodaří a je to zklamání. Možná i pro vás, ale pro mě v každém případě,“ řekl novinářům. Činnost svého nástupce Miloše Zemana v prvních dnech ve funkci příliš komentovat nechtěl. „Žádné překvapení nevidím,“ uvedl s tím, že Zeman dělá věci, které by on nedělal.

Oznámil také, že ho v dubnu čekají tři pracovní zahraniční cesty. Nejprve pojede znovu do USA, kde byl už tento měsíc. Za oceán poletí 11. dubna, bude přednášet na univerzitě v Richmondu. Zúčastní se též ekonomického fóra v Moskvě a chystá přednášku na univerzitě v Cambridge.  

Vydáno pod