Praha - Hádky, hlasité projevy nesouhlasu i strkanice mezi komunisty a jejich odpůrci provázely dnes na Olšanských hřbitovech v Praze uctění památky komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. U pietního aktu proto musela asistovat policie, kterou zavolali pořadatelé akce. Vážnější potyčky policisté nezaznamenali. Při příležitosti výročí komunistického převratu v roce 1948 akci organizovali pražští komunisté a členové svazu mladých komunistů. Asistovala i policie.
Umučili jste Toufara, volali u Gottwaldova hrobu odpůrci KSČM
Uctít Gottwalda dorazilo několik desítek komunistů, jejich počet policisté odhadli na 60 až 80. Jejich odpůrců bylo mnohem méně. Tito lidé přinesli například nápis „Vítejte u hrobu masového vraha“ a drželi portréty popraveného generála Heliodora Píky, národně-socialistické političky Milady Horákové a faráře Josefa Toufara. „To je Toufar, kterého jste umučili,“ volal na přítomné komunisty jeden z odpůrců.
U hrobu vystoupila stejně jako v minulých letech pražská poslankyně KSČM Marta Semelová, která vychvalovala období socialismu. „Únor 1948 byl historickým mezníkem, který otevřel cestu k lepšímu životu,“ uvedla a zkritizovala naopak současný režim. Prohlásila také, že současná média plivou na toto výročí a rozviřují nenávist a fanatismus, který má zakrýt všechny současné zlořády.
Mladí komunisté nesli prapory se srpem a kladivem i s portrétem V. I. Lenina. Na závěr si přítomní Gottwaldovi příznivci zazpívali Internacionálu. Jejich zpěv rušil jeden z odpůrců tím, že mlátil lžící do hrnce.
Policisty zavolali podle jednoho z nich pořadatelé, protože prý byl narušen jejich projev. Podle policistů k žádnému fyzickému konfliktu ale nedošlo. Jeden z odpůrců komunistů v reakci na zpěv Internacionály přítomné policisty přesvědčoval, že podle hřbitovního řádu se prý na hřbitově nesmí ani zpívat.
Kolem páté hodiny odpoledne se na pražském Staroměstském náměstí sešli odpůrci komunistů, kteří protestují proti přítomnosti členů KSČM ve vedeních krajů. Lidé budou moct podepsat i petici, která je vyzývá k odchodu z regionálních vlád. Komunisté mají své zástupce v radách deseti krajů.
Únorovým převratem v roce 1948 převzala československá komunistická strana moc v zemi. Vládní krizi, která převratu předcházela, vyprovokovali právě komunisté. Prezident Edvard Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a zároveň jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Gottwalda. Československo se prakticky dostalo do područí Sovětského svazu. Tato historická etapa skončila až na podzim 1989.