Školské odbory v pondělí uvedly, že zatím nebudou vyhlašovat stávku, na pátek 1. září ale plánují v pražské Betlémské kapli protestní akci, na které zopakují své požadavky na zvýšení platů. „Nechci mluvit za všechny učitele, ale myslím, že mnozí by do té stávky šli, protože situace je taková, že učitel má čím dál tím více povinností, ale ve finančním ohodnocení se to moc nepromítá,“ uvedl k tomu Jan Flídr, učitel a vítěz ceny Zlatý Ámos, který byl hostem pořadu Události, komentáře.
Učitelé si zaslouží vyšší plat, ke stávce bych se připojil, říká vítěz Zlatého Ámose
Odbory chtějí docílit zvýšení mezd v regionálním školství tak, aby do roku 2020 vzrostly na 130 procent průměrné mzdy v Česku. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka bude o platech jednat vláda a odbory se zařídí podle výsledku tohoto jednání. Vyhrožovat stávkou však podle něj není taktické a zodpovědné, pokud se zatím vyjednává.
„Žáci by mě podpořili“
Podle Jana Flídra by však stávka byla na místě. „Já bych se určitě připojil,“ uvedl v pořadu Události, komentáře. „A myslím, že moji žáci by mě podpořili, protože sami kolikrát říkají, že by tuhle práci dělat nemohli.“
„Situace ve školství není ideální ani utěšená,“ říká Flídr. Platy učitelů podle něj neodpovídají náročnosti profese. „Hlavní je to, že ta práce je do určité míry stresující. Někdo sice může argumentovat tím, že tak je to prakticky v kterémkoli povolání, nicméně jako učitel na určitou dobu přejímáte zodpovědnost za pětadvacet třicet žáků, máte okleštěné kompetence, ale když se něco stane, tak za to může ten učitel.“
Vyšší platy by podle něj posílily vážnost učitelské profese. „Kdyby platy byly výrazně vyšší, tak by učitelé chtěli jít učit a školy by si mohly vybírat. Dneska spousta lidí po třech pěti letech zjistí, že ve školství neexistuje žádný výraznější posun, žádná příznivá prognóza, a dělají to jenom nadšenci jako já a další, nebo lidé, kteří učí už pětadvacet let a myslí si, že by jiné uplatnění nesehnali, a říkají si, že už to nějak vydrží.“
Plán odborů docílit zvýšení mezd v regionálním školství tak, aby do roku 2020 vzrostly na 130 procent průměrné mzdy, je podle Jana Flídra odpovídající. „Určitě by to spoustu lidí motivovalo ve studiu pedagogických škol nebo v lepší práci u stávajících učitelů, ale jestli ta situace nastane, to se nechme překvapit,“ dodává vítěz učitelské ceny Zlatý Ámos 2015–2016.
Odbory chtějí své požadavky na růst platů zopakovat na protestní akci, která proběhne v pátek 1. září v Betlémské kapli v Praze. Té se má zúčastnit také ministr financí Ivan Pilný (ANO), premiéra pak zastoupí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).