Plzeň - Vedení Plzeňského kraje je přesvědčeno, že jeho systém vracení regulačních poplatků ve zdravotnictví je zcela bez chyb a další změny už proto nebude dělat. Podle hejtmanky Milady Emmerové navíc chtějí model převzít i další kraje, protože je právně i technicky nejdokonalejší. Opoziční ODS ale zásadně nesouhlasí.
Systém vracení poplatků na Plzeňsku chtějí převzít i další kraje
Nový systém nevyplácí každou položku okamžitě, ale až po překročení hranice tří set korun. Při nižších sumách pak jednou ročně. „Pacient platí, zdravotnické zařízení vybírá a my toto splňujeme,“ řekla ČT hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová, podle které systém přesně splňuje očekávání. O vracení poplatků si žádají hlavně důchodci, kteří jsou u doktorů a v lékárnách často. Podle radního pro oblast zdravotnictví Václava Šimánka může jít až o 1 800 korun měsíčně.
Elektronickým zpracováním vracení poplatků v systému Virtuos navíc podle Šimánka odpadá zbytečné zatěžování mnoha úředníků velkým množstvím dat: „Na krajském úřadě to zaměstná jednu zaměstnankyni odboru zdravotnictví, dva zaměstnance odboru informačních technologií, a to je vše.“ O vrácení poplatků zatím požádalo 2 800 lidí, kraj jim vrátil téměř půl milionu korun.
Opozice ale nadšení kraje nesdílí. „Je to takové to pravidlo, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, protože samozřejmě v době, kdy je nedostatek financí, tak se jim nehodí, aby hradili poplatky. Vymysleli proto systém tak složitý, aby odradili pacienty,“ domnívá se bývalý radní pro sociální věci Pavel Karpíšek (ODS).