Praha – Devadesát osm procent dětí se narodí se zdravýma nohama, když jdou do první třídy, má ale až třetina z nich nějakou vadu. Ukázal to průzkum mezi rakouskými školáky. Podle lékařů jsou na tom ale české děti úplně stejně. V začínající jarní sezoně proto doktoři rodiče nabádají, aby při výběru dětských bot byli opravdu pozorní. Více se dozvíte v magazínu TEP v sobotu v 10:30 a v neděli ve 22:05 na ČT24.
Špatně zvolená dětská obuv může nohu zdeformovat
Špatně zvolená dětská obuv se může v dospělosti vymstít. Výjimkou nejsou vybočené malíky nebo palce, otlaky a kladívkové prsty. Problém je i v tom, že děti mají snížený práh citlivosti, a nejsou tak schopny pořádně posoudit tlak nebo bolest. Nekvalitní obuv podle lékařů nemusí vylepšit ani ortopedická vložka. Pokud má dítě závažné problémy, pojišťovny přitom na kvalitní boty přispějí: „Aby dítě mohlo tento příspěvek dostat, musí to potvrdit revizní lékař,“ řekl ČT mluvčí VZP Jiří Rod.
Vlasta Mayerová, Česká obuvnická a kožedělná asociace Zlín:
„Když na botičce bude Mickey Mouse, který se dítěti líbí, tak přestože objektivně zjistíme měřením, že třeba ta bota je o dvě čísla kratší, tak dítě vám bude tvrdit, že botička je v pořádku a že se mu líbí.“
Dospělí si také musí uvědomit, že malá noha není zmenšenou kopií velké. Pata je poměrně úzká, prsty se naopak vějířkovitě rozšiřují. Rodiče by proto měli nejlépe zvolit kotníčkové boty s pevným opatkem a širokou špičkou a zapomenout na botičky na podpatku. Důležité je také boty stále měřit. Podle Mayerové totiž může dítě z obuvi vyrůst i během jednoho nebo dvou měsíců.
Pozor na tržnice, Asiaté mají jiný tvar nohy než Evropané
Rodiče ale od koupě kvalitních bot často odrazuje jejich cena, která se mnohdy liší i o stokoruny oproti nabídce z tržnic. Přednosta Ortopedického oddělení Klatovské nemocnice Jan Pešek ale varuje, že většina bot nabízených na tržištích se dováží z Asie, kde mají lidé jiný tvar nohy než Evropané. Doporučuje proto vyhledat alespoň evropského výrobce.