Tábor - Okresní soud v Táboře dnes zprostil překladatelku Libuši Bryndovou viny z toxikomanie. Třiapadesátiletá překladatelka se hájila tím, že konopí pěstovala jako lék na astma a artritidu. Soud předloni Bryndové vyměřil dva měsíce vězení s podmíněným odkladem na jeden rok. Krajský soud ale jeho verdikt kvůli závažným chybám zrušil a vrátil případ k novému projednání.
Soud zprostil Bryndovou viny, konopí pěstovala jako lék
„Nová úprava trestního zákoníku významným způsobem rozšířila hranice beztrestnosti při nedovoleném pěstování konopí,“ odůvodnil svůj verdikt soudce Martin Prokop. Před soudem se Bryndová nezpovídala z výroby konopných mastí, ale z toho, že drť rostlin inhalovala. Podle obžaloby je tak zneužila k toxikomanii. Odborníci na závislosti ale v dubnu před soudem řekli, že také kouření marihuany může mít léčebné účinky.
Obhájkyně Klára Veselá Samková:
„V tomto směru bude rozsudek vodítkem i pro všechny další soudce.“
Trestní stíhání odstartoval televizní pořad, kde Bryndová vystupovala jako pěstitelka konopí. Soud ale nakonec ženu nepotrestal za výrobu mastí, ale za to, že inhalovala konopnou drť, a zneužila ji tak k toxikomanii. Bryndová dostala dvouměsíční podmínku, ale rozhodnutí okresního soudu se nelíbilo soudu krajskému. Dvouměsíční podmíněný trest škrtnul a případ vrátil k novému projednání. „Nebyly náležitým způsobem objasněny všechny významné skutečnosti,“ vysvětlil soudce Krajského soudu v Táboře Milan Krejčiřík.
Pěstitelů konopí se zastal už i Ústavní soud. Podle něj by mělo být ve všech případech pečlivě posouzeno, k čemu konopí sloužilo. Nelze automaticky ztotožňovat pěstování konopí s výrobou drogy. Podobně se vyjádřil i Nejvyšší soud. Rozsudky zůstávají v podobných případech ale i nadále různorodé.