Praha – Žaloba na Komunistickou stranu Čech a Moravy, kterou chystají středopravicoví senátoři, získává jasné kontury. Senátoři se v ní domáhají, aby Nejvyšší správní soud činnost strany pozastavil. Rozhodnutí, zda žalobu opravdu podat, je na vládě. Kabinet ale už jednou svůj verdikt oddálil.
Senátoři ladí žalobu na KSČM
Žaloba by mohla být hotová během několika dní a do soudní síně by po představitelích Dělnické strany mohla přivést i komunistické funkcionáře. „Chceme navrhnout pozastavení činnosti KSČM z důvodu porušování článku pět Ústavy České republiky,“ říká advokát Stanislav Němec, který žalobu připravuje.
Senátní komise shromáždila už před časem 76 výroků ze stranických materiálů a mítinků, které údajně dokazují porušování zákonů ze strany KSČM. V žalobě se nakonec objeví jen ty hlavní. „Vím, že si KSČM vybírá z naší zprávy ty nejslabší a ty potom rozcupuje. My tyto slabší důkazy odstraníme,“ uvedl senátor Jaromír Štětina.
Na vypracování žaloby se dohodli středopravicoví senátoři s vládou. Pouze kabinet totiž může podat žádost k soudu. „I kdyby tak vláda rozhodla, tak se toho komunistická strana nebojí. Problém je ovšem v tom, že už nyní to vzbudilo nevoli velké skupiny levicových stran v Evropě a ve světě,“ upozorňuje předseda KSČM Vojtěch Filip.
O náklady na žalobu by se mělo podělit 8 senátorů komise, která se ústavností KSČM zabývá. Nebudou je ale platit ze svého. Každý z nich může ročně využít na odborné posudky či přípravu žaloby až 170 tisíc korun.
Skupina senátorů požaduje po KSČM splnění dvou podmínek:
- aby se strana vzdala násilí jako prostředku politického boje
-
aby ze svého názvu vypustila slovo komunistická