Brno - U soudu pro Brno-venkov začal jeden z největších českých procesů s představiteli krajní pravice, tentokrát zaměřený na radikály hudební scény. Sedmnáct extremistů se zpovídá z toho, že na sérii koncertů propagovala a opěvovala rasistické a nacistické ideje hitlerovského Německa. Obžalovaným hrozí osmileté tresty, všichni svou vinu odmítají. Soud na výslech obžalovaných vyčlenil tři dny, stačily mu ale jen necelé dvě hodiny. Většina z obžalovaných totiž odmítla vypovídat a čtení jejich výpovědí od policie bylo také velmi stručné. Na nic si totiž nepamatují.
Sedmnáctka radikálů zpívala o třetí říši, nyní „zazpívá“ u soudu
Proces se měl konat do čtvrtka, jednání ale byla zrušena. Odročen byl až na 19. března. Zatímco dnes se konal z kapacitních důvodů v největší síni justičního paláce Krajského soudu v Brně, příště se bude odehrávat v komornějším duchu v novém justičním paláci, v němž sídlí Okresní soud Brno-venkov. Většina obžalovaných se z dalších jednání omluvila.
Když obžalovaní popřeli vinu a odmítli vypovídat, nezbylo soudu nic jiného, než přečíst jejich výpovědi od policie. Nejčastěji se opakovalo slovo „nepamatuji“. Někteří z obžalovaných šli na koncert, ale nepamatují si, co se tam hrálo, co měli oblečené na sobě, zda se tam hajlovalo, ani o čem se zpívalo.
Jeden z nich, který složil hudbu k písni kritizované žalobou, si zase nepamatuje její slova. Další hudebník sice hrál, ale nepamatuje si, co se vlastně zpívalo a jen útržkovitě mu v paměti z celé písně zůstala slova kostlivec, řetěz a krev.
Žaloba radikálům paměť osvěžila
Státní zástupce Milan Richter obsahy všech písní při čtyřhodinovém přednesu devadesátistránkové obžaloby podrobně popsal. Skladby Věrni zůstaneme a Hodný pán opěvovaly Adolfa Hitlera a jeho narozeniny. Písně Krátký proces, Chcípni nebo Rež a rúbaj na prach popisují, jak extremisté „zatočí“ s lidmi tmavé pleti. Vzpomínka zase opěvuje zesnulého zakladatele mezinárodní neonacistické organizace Blood&Honour Iana Stuarta Donaldsona.
Skupinu obžalovaných tvoří zejména hudebníci, kteří v letech 2008 až 2009 vystupovali na 14 koncertech v ČR, na nichž podle spisu propagovali nacismus a rasismus. Koncertů se obvykle účastnilo kolem 300 extremistů. Zazníval při nich i nacistický pokřik „Sieg heil!“, oslavoval se vůdce třetí říše Adolf Hitler i americká rasistická organizace Ku-klux-klan.
Mezi obžalovanými je například Pavel Blinka z kapely Devils Guard, Michal Moravec a Kamil Víta ze skupiny Imperium nebo Vilém Farkač z Attacku. Před soudem stane také Dragan Petrović ze srbské odnože militantní neonacistické organizace Blood & Honour. Případ jednoho z nich, Josefa Šediny, který se dnes k procesu nedostavil, byl vyloučen k samostatnému projednání.
O čem se zpívalo? Písně jsou plné nenávisti k Židům, lidem tmavé pleti, komunistům a lidem levicového smýšlení, připomínají německou nacistickou politickou stranu NSDAP nebo například popravu bezmála 500 lidí v bratislavské čtvrti Petržalka v roce 1945. Hovoří se v nich o sionistických nepřátelích, které je třeba rozdrtit, nebo o tom, že by měl být pověšen Nelson Mandela.
Další část obžalovaných tvoří lidé, kteří na koncertech prodávali oděvy, nálepky s nacistickou symbolikou nebo CD extremistických kapel nejen z Česka, ale z celé Evropy. „Věci počítáme na tisíce, jednalo se skutečně o obrovské množství věcí, které byly zajištěny. Proto také vyšetřování tohoto případu trvá tak dlouho,“ uvedl mluvčí Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.
Procesu předcházela v roce 2009 policejní razie pod krycím názvem Power. Byla zaměřena na krajně pravicovou hudební scénu. Stalo se tak podle dostupných informací za situace, kdy začali neonacisté navazovat kontakty s Dělnickou stranou (DS). Později ji pro její radikální postoje zrušil Nejvyšší správní soud.