Sedm procent navíc na základu, žádá ministryně pro učitele

Reportáž: Valachová chce pro učitele sedmiprocentní růst platů (zdroj: ČT24)

Základní plat učitelů má v příštím roce plošně stoupnout o sedm procent. Návrh ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) podporují koaliční lidovci i pravicová opozice. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce ještě jednat o parametrech růstu platů.

Pokud třeba pedagog s deseti lety praxe pobírá kolem 20 tisíc hrubého, v případě plošného zvýšení tarifních platů učitelů o sedm procent by od příštího roku vzrostl jeho plat o 1400 korun hrubého příjmu.

Celkem chce Valachová pro příští rok vyjednat zvýšení objemu platů pro pedagogy o 10 procent. „Bude se to pohybovat zhruba sedm plus tři. To znamená zhruba zase tři čtvrtiny do tarifu, protože tarify jsou zcela mrzké. Máme nejhorší tarify jako učitelé proti lékařům, proti policistům,“ vypočítává ministryně. Tři procenta by šla tedy do odměn a prémií.

Takové zvýšení objemu platů učitelů by vyšlo podle ministerstva školství na sedm miliard ročně. Ministr financí Andrej Babiš podporuje cestu procentuálního navýšení u vybraných profesí, které vláda označí za prioritní. „A tam učitelé spadají,“ řekl pro Českou televizi Babiš.

Návrh Kateřiny Valachové na růst platů učitelů v roce 2018
Zdroj: ČT24

Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka lidovci návrh určitě podpoří. „I když určitě je to nedostatečné, když vidíme, jak teď třeba rostou platy řidičům v MHD,“ dodal. Průměrný plat učitelů v regionálním školství loni dosáhl téměř 30 tisíc hrubého. Zvýšení o 10 procent by tak znamenalo pro učitele v průměru tři tisícovky.

Podporu má návrh i u občanských demokratů, kteří by ovšem posilovali nadtarifní složky mzdy. Podle předsedy ODS Petra Fialy je to ředitel, kdo má mít možnost prostřednictvím prémií a odměn ocenit kvalitní pedagogy. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová má zase za to, že navrhované zvýšení je adekvátní. „Měli bychom se snažit ještě o vyšší zvýšení,“ dodává.