Praha - Příbuzní i přátelé se dnes v bazilice svaté Markéty v Břevnovském klášteře rozloučili s novinářem, muzikologem a někdejším kancléřem bývalého prezidenta Václava Havla Ivanem Medkem. Bývalý redaktor vídeňského Hlasu Ameriky zemřel 6. ledna v Praze. Bylo mu 84 let. Zádušní mši za Medka sloužil pražský biskup Václav Malý.
Rodina i přátelé se rozloučili s Ivanem Medkem
Na závěr hodinu trvajícího obřadu všem přítomným od oltáře poděkovala za účast manželka zesnulého Helena. „Uložil mi, abych vás všechny pozvala do hospody. Proto se všichni sejdeme v Tereziánském sále kláštera, kde je teplo, něco k pití a můžeme se tam vzájemně potěšit,“ řekla. „Ivan říkal, abychom se trochu poveselili,“ dodala.
Pohřbu se zúčastnili mimo jiné premiér Jan Fischer, bývalý prezident Václav Havel, senátoři Jiří Dienstbier a Petr Pithart, Ladislav Špaček, Ivo Mathé či Lída Rakušanová. Prostory chrámu byly zcela zaplněny. Katafalk, na kterém spočívala rakev, obklopovaly květinové dary členů rodiny, prezidenta Václava Klause a jeho choti Livie, bývalého prezidenta Václava Havla, Parlamentu, vlády, ministerstev zahraničních věcí a kultury, České filharmonie a Pražského jara. Věnce poslali rovněž František Janouch a Nadace Charty 77, Rádio Svobodná Evropa či Praha 3, jejímž čestným občanem Medek byl.
Už za svého života si Ivan Medek na břevnovském hřbitově vybral hrob. Blízký vztah k břevnovským benediktinům měl mnoho let prostřednictvím svého přítele, bývalého opata Anastáze Opaska, s nímž spolupracoval v laickém katolickém sdružení Opus bonum.
Medek chtěl být původně historikem, věnoval se hudbě, působil jako hudební publicista, kritik a organizátor. Patřil mezi signatáře Charty 77. V roce 1978 po útoku StB emigroval do Rakouska. „Navštívil mě doma, loučil se se mnou a říkal, že snad ještě bude něco platný. Všichni víme, jak platný byl. Bez jeho práce v Hlasu Ameriky by Charta a celé hnutí zdaleka nemohly mít váhu, vliv a dosah,“ řekl exprezident Václav Havel.
Ještě v listopadu 1989 četl do éteru spolu s kolegy jména signatářů manifestu Několik vět a v roce 1990 už byl v Praze „k dispozici“ Václavu Havlovi, v jehož těsné blízkosti strávil na Pražském hradě šest let. V srpnu 1999 neúspěšně kandidoval do Senátu.
Za svoji práci i postoje získal Ivan Medek mimo jiné Řád T. G. Masaryka III. třídy (1991), medaili Za zásluhy (1999), čestnou plaketu předsedy vlády ČR (2008) a loni v únoru novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky. Tu už ale Medek, upoutaný na lůžko, osobně převzít nemohl.