Registr účtů by usnadnil boj s korupcí, říká Randák

Praha – Vytvoření a přístup do centrálního registru bankovních účtů by podle bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka usnadnilo vyšetřování případů spojených s korupcí a organizovaným zločinem. Randák to uvedl v Otázkách Václava Moravce s tím, že politici by měli nastavit pravidla, aby nedošlo ke zneužití získaných informací.

Policie a státní zástupci dlouhodobě volají po posílení možností pro policejní vyšetřování. Vedle vytvoření centrálního registrů bankovních účtů se hovoří také o zřízení institutu účinné lítosti a snazším přístupu k informacím z telekomunikačního styku.

„Policisté by tyto instrumenty měli nepochybně dostat,“ uvedl Randák v OVM. „Je věcí politiků, aby umožnili policii, aby mohla správně a efektivně pracovat. Je na politicích, aby nastavili systém tak, aby byl funkční.“

Randák: Politici se bojí kompromitace

Podle občanskodemokratického poslance Marka Bendy má ale policie již dnes všechny instrumenty, které k vyšetřování potřebuje. „Výmluvy na fungování nebo nefungování věcí, jako je centrální registr účtů, mi připadají absurdní. Policie dnes samozřejmě má pravomoc vyžádat si od každé bankovní instituce, aby jí sdělila, zda je u nich daný účet veden,“ připomněl Benda. „Bráním se tomu, abychom stále rozšiřovali všechny možné odposlechy na banální trestné činnosti.“

Randák však takový postoj politické scény považuje za alibismus: „Politici se bojí, že by se zpravodajským službám a policii mohli dostat do rukou informace, které by politiky kompromitovali. To je pro mě úplně jednoznačný záměr.“

Načítání...