Proti vracení majetku církvím je většina lidí

Praha – Většina lidí, 69 procent, si myslí, že stát by církvím neměl vracet majetek. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Opak si myslí asi třetina dotázaných. Vláda nyní chystá zákon o církevních restitucích. Ostře sledovanou normu ale zatím neschválila kvůli tomu, že ji nepodpořili ministři Věcí veřejných, i když už s ní předtím vyslovili souhlas. Kabinet se k návrhu vrátí v novém roce.

Podíl lidí, kteří podporují církevní restituce, se v posledních dvou letech víceméně nemění. „A souvisí především s názorem české veřejnosti na užitečnost církví. Z lidí, kteří nepovažují církve za užitečné, by jim majetek vrátila jen nepatrná část,“ konstatoval průzkum. Již v úterý STEM uvedl, že většina lidí nepovažuje církevní instituce za užitečné. Zcela proti vrácení majetku zabaveného za komunismu je nyní podle STEMu 35 procent lidí, názor „spíše proti“ zastává 34 procent dotazovaných. Určitě chce restituce osm procent lidí, ke „spíše ano“ se hlásí 23 procent.

Vládní vyjednávači se už s církvemi dohodli na tom, že částka, kterou jim vyplatí, bude 59 miliard korun, přičemž v úvahu má být brána inflace. Celkově by se tak cifra mohla vyšplhat na 78,9 miliardy až 96,24 miliardy korun. Církve také mají dostat zpět 56 procent majetku, o který přišly za minulého režimu. Vyplácení peněz by mělo být rozloženo do 30 let. Cílem je i ukončení financování církví státem. Přechodné období odstřihnutí financování církví od státního rozpočtu by mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let.

Od zákona si slibují zlepšení své situace nejen církve, ale i města a obce. Kvůli trvající blokaci církevního majetku má pět stovek samospráv velké potíže. S blokovanými pozemky, které by potřebovaly využít, nemohou obce nijak nakládat. Radnice jsou tak nuceny odkládat nebo nevýhodně měnit své stavební a rekonstrukční plány.

Načítání...