Praha – Přesně za týden přiletí do Prahy Sir Nicholas Winton. Zachránce stovek židovských dětí převezme nejvyšší tuzemské vyznamenání – Řád Bílého lva. Prezident Miloš Zeman mu ocenění předá 28. října při odpoledním komorním ceremoniálu a nikoliv večer ve Vladislavském sále, jak bývá zvykem. Spolu se Sirem Wintonem přijede i dvanáct těch, které ušetřil koncentračního tábora. Jejich fotografie by měly ve slavnostní den mimořádně zdobit vchod na Pražský hrad.
Pro Sira Wintona chystá Hrad zvláštní ceremoniál v komorním prostředí
Před vypuknutím druhé světové války zachránil 669 československých židovských dětí, když zorganizoval jejich převoz z tehdejšího nacistického protektorátu do Velké Británie. Za tento mimořádný čin teď získá Sir Nicolas Winton nejvyšší české státní vyznamenání – prezident by mu měl propůjčit Řád Bílého lva občanské skupiny.
Předání řádu bude výjimečné – Sir Winton jej nedostane 28. října večer jako ostatní, ale už odpoledne při zvláštním ceremoniálu. Ten se navíc nebude konat na tradičním místě ve Vladislavském sále, nýbrž v komornějším prostředí, které bude pro 105letého hrdinu co nejpohodlnější.
Podle informací ČT, získaných od některých z tzv. Wintonových dětí, by se mělo jednat o Trůnní sál. Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt je nicméně na informace skoupý. „Tento ceremoniál se bude konat v areálu Nového královského paláce. Mohu prozradit, že v rámci ceremoniálu bude ještě jedno velké překvapení od pana prezidenta,“ sdělil Forejt.
Cesta vládním speciálem a s příbuznými
Do Prahy přepraví Sira Wintona vládní speciál a doprovodí jej několik rodinných příslušníků – dcera Barbara, syn Nick a vnoučata. V Česku pobude jen několik hodin. Podle hradního protokoláře Forejta by se měl zastavit v centru Prahy na místech, kde na sklonku války často pobýval. Někdejšího letce prý k cestě do české metropole nalákal i slib, že se bude moci během letu podívat do pilotní kabiny.
Podle slovenského režiséra Mateje Mináče se Winton ještě před dvěma lety „svezl“ na sedadle druhého pilota v malém letadle Cessna, které letělo z Maidenheadu do Londýna a zpět. „Věkový rozdíl mezi prvním a druhým pilotem byl v tomto případě 78 let, přičemž Winton sám převzal řízení,“ poznamenal Mináč.
Sir Nicholas Winton za své činy získal řadu britských i českých vyznamenání. Byl třeba povýšen do šlechtického stavu a v roce 1998 mu prezident Václav Havel udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
V Praze byl naposledy v lednu 2011, kdy se účastnil světové premiéry celovečerního dokumentu Nickyho rodina režírovaného právě Matejem Mináčem. Ten pracuje s Wintonovým příběhem už léta – poprvé jej zfilmoval před třinácti lety ve snímku Všichni moji blízcí, podruhé v roce 2002 v oceňovaném dokumentu Síla lidskosti a naposledy ve zmiňovaném filmu Nickyho rodina.
O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holokaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí se Winton dostal díky dokumentu BBC That’s Life (To je život) z roku 1988.