Poslanci se přeli kvůli půjčce k záchraně eurozóny

Praha - Dnešní schůze Poslanecké sněmovny se poněkud protáhla. Poslanci se totiž zabrali do debaty o tom, zda by Česko mělo půjčit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) zhruba 90 miliard korun jako pomoc na záchranu eurozóny. Rozpory jsou i mezi vládními stranami. Zatímco postoj premiéra Petra Nečase (ODS) je zdrženlivý, záměr podpořil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), podobně jako opoziční ČSSD. Vláda bude o záležitosti jednat ve středu, není ale jisté, zda rozhodne. Na jednání vlády by měl mimořádně dorazit i prezident Václav Klaus.

Sněmovna vzala na vědomí Nečasovu zprávu ze summitu o záchraně eurozóny. Nepřijala návrh ČSSD, aby vláda udělala vše pro její stabilizaci.

Půjčka je součástí širšího návrhu z evropského summitu, který ale zatím není úplně pevně daný. Návrh by měl vést k nastavení fiskální discipliny. „Pozice vlády zůstává otevřená, což považuji za racionální,“ řekl Nečas. Podle něho by bylo důležitější sjednocovat evropský trh, který nyní zahrnuje prý jen 40 procent zboží a služeb.

Kalousek zdůraznil, že na případné půjče Česka nestojí a nepadá prosperita eurozóny, nic neřeší. „Jde o zahraničněpolitickou odpověď České republiky na otázku: 'Jste na palubě, nebo nejste?',“ podotkl ministr. Zadlužení Česka by se podle něho nezvýšilo, jde o odpovědnost země. Kalousek také poznamenal, že nikdo nečeká odpověď do deseti dnů. Nečas v reakci na Kalouska položil otázku jinou. „Je naší povinnosti položit si otázku: 'Jsme na palubě Titaniku, nebo ne?',“ uvedl.

Záchranný plán podpořil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Připomněl, že je česká ekonomika závislá na exportu do států unie, což zdůrazňuje i pravice. „Pokud bude pokračovat krize eurozóny, ČR se bude propadat do dluhů,“ řekl Sobotka. Kolem půjčky panuje podle něho hysterie, přitom Česká národní banka půjčuje Mezinárodnímu měnovému fondu už delší dobu. Pokud Česko půjčku neschválí, sníží se podle Sobotky jeho vliv v Evropě.

Ostře se proti půjče postavil nezařazený poslanec Michal Doktor (dříve ODS). Podle něho jde jen o to, že na první palubě došel kaviár. Česko by se vystavilo do role pojišťovny a mělo by se tázat po míře rizika a po pravděpodobnosti ztráty.

Rezervovaný postoj k půjče mají Věci veřejné. Na středeční jednání kabinetu zřejmě přijde prezident Václav Klaus, jenž je ostře proti a dokonce prohlásil, že pokud bude třeba demontovat euro, hlásí se jako dobrovolník.

Půjčky od MMF mají takzvanou senioritu. To znamená, že pokud se stát, který půjčku přijal, dostane do potíží, splatnost úvěru MMF má přednost před splatností ostatních závazků. Úvěry, které krachujícím zemím poskytuje přímo eurozóna, takto jasně definovanou přednost nemají.

Rozhovor s Luďkem Niedermayerem (zdroj: ČT24)