Praha - Přesně za měsíc mají o Lisabonské smlouvě jednat čeští zákonodárci, není ovšem vyloučeno, že ratifikaci opět zablokuje podání další stížnosti k Ústavnímu soudu. Další stížnost z Prahy do Brna vidí jako pravděpodobnou i premiér, byť se od této možnosti sám distancuje. "Je to docela možné. Pokud by to byli občanští demokraté, tak spíše lidé zvolení za ODS," uvedl premiér.
Poslanci ODS zvažují podání další stížnosti na Lisabonskou smlouvu
„Teď pan Topolánek přichází s tím, že asi přijde nějaká ústavní stížnost a on že to nemůže ovlivnit. No, to tedy mohl vědět už začátkem prosince,“ říká předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Nespokojenci v modrých barvách teď plánují útok. Například poslanec Juraj Raninec prohlásil, že nebude hlasovat pro Lisabonskou smlouvu a případně se připojí k dalšímu podání stížnosti k Ústavnímu soudu. Podobně se vyjádřil i poslanec Jan Schwippel: „Ta myšlenka nemá úplného lídra, ale skutečně jsme to my, kdo o tom přemýšlí nejintenzivněji.“
Realizace plánu ale bude vyžadovat neobvyklé spojenectví s komunisty. Pokud by se nic nezměnilo, podpisy z řad občanských demokratů by na podání stížnosti zřejmě nestačily.
Komunisté trvají na referendu
K soudu totiž musí stížnost putovat nejméně s 41 poslaneckými podpisy. Komunisté jsou případnému podání k soudu otevření, trvají ale na referendu. „Nevylučuji žádné jednání, například co se týká podání ústavní stížnosti v případě, že nebudeme úspěšní s referendem,“ uvedl Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM.
Čas pro stížnost přijde až po případné ratifikaci smlouvy celým parlamentem. Zasáhnout může i prezident, ten spojence nepotřebuje. „Podání prezidenta republiky bych doporučoval v každém případě, i kdyby se někdo jiný vzchopil, nebo ne,“ uvedl už v listopadu tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl.
Sněmovna bude o Lisabonské smlouvě jednat už třetího února. ODS chce ale nejdřív prosadit radar, a na schůzi tak lze čekat další spory s opozicí.