Picek ocenil vojáky, kteří zachránili lidské životy

Praha - Armáda dnes ocenila tři vojáky, kteří se vyznamenali při záchraně lidských životů. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek jim udělil plakety, které armáda za takové činy uděluje. Oceněnými jsou nadporučík Karel Brázdil, nadrotmistr Petr Havelka a svobodník Martin Bouzek.

„Já jsem strašně moc rád, že v našich řadách jsou vojáci, kteří se nebojí zasáhnout a hlavně nezmatkují,“ poznamenal k zásahům vojáků generál. Zdravotní příprava podle něj patří k základnímu výcviku všech vojáků z povolání a je určena především k tomu, aby si mohli zvláště při zahraničních operacích vojáci vzájemně pomoci. Ukazuje se, že se výcvik vyplácí i v civilním životě, dodal.

První pomoc ženě, která po pádu z betonové zídky ztratila vědomí, poskytl svobodník Martin Bouzek z mechanizovaného praporu z Tábora. „Já sám jsem nic podobného nikdy neabsolvoval, ani nezažil,“ svěřil se se svými pocity svobodník, který je profesionálním vojákem teprve několik měsíců. Přiznal, že před touto novou zkušeností vnímal vojenskou zdravotní přípravu spíše jako druhořadou až za výcvikem se zbraní. „Tohle přetočilo moje priority,“ uvedl. Posteskl si také, že dosud ani neví, jak zraněná dopadla.

Čtrnáctiletého chlapce, který nezvládl potápění a topil se v Kováčové na Slovensku, zachránil o dovolené rotmistr Petr Havelka ze základny dopravního letectva. Ani on se ještě nedostal do podobné situace.

Nadporučík Karel Brázdil ze stejného útvaru zase pomohl v pražském metru paní, která se dostala do zdravotních potíží. Zavolal jí záchrannou službu a pečoval o ni do příjezdu sanitního vozu. Půl roku trvalo paní, která díky rychlé pomoci přežila masivní krvácení do mozku, než svého zachránce vypátrala a mohla mu poděkovat.

Vojáci obdrželi plaketu Za záchranu lidského života. Armáda za podobné činy odměňuje vojáky pravidelně. Na podzim předal Picek vyznamenání vojákovi, který na Islandu zachránil turisty z autobusu, který spadl do jezera.

Vydáno pod