Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) podpořil požadavek zubařů, aby lidé platili i za obyčejné amalgámové plomby. Spoluúčast pacientů musí být zavedena co nejdříve, řekl Heger na dnešní valné hromadě České stomatologické komory. Obyčejné plomby nyní hradí zdravotní pojišťovny.
Ministr zdravotnictví je pro to, aby si lidé platili i obyčejné zubní plomby
Pojišťovny nyní dávají zubařům za amalgámovou plombu přes 200 korun. Stomatologové by přímo od lidí podle dřívějších informací chtěli průměrně dvojnásobek. Podle prezidenta komory Pavla Chrze pojišťovny dávají ročně za plomby asi 1,5 miliardy korun. Kdyby se z hrazených výkonů vyřadily a pojišťovny by je platily jen dětem a seniorům, ušetřila by se zhruba miliarda, uvedl Chrz.
Na zpoplatnění lékařských úkonů musí být podle ministra politická shoda. Heger uvedl, že se počítá i se sociální ochranou lidí, kteří by případně na nehrazený zákrok neměli. Spoluúčast pacientů by měla podle ministra kromě přivedení dalších peněz do zdravotního systému i ten efekt, že ubude výkonů.
Podle Šnajdra lidé dají víc peněz za alkohol a cigarety
Krok podpořil také bývalý náměstek ministra zdravotnictví a nynější poslanec Marek Šnajdr (ODS). Poukázal na to, že lidé vydávají za svou zdravotní péči méně peněz než za alkohol a cigarety. Šnajdr očekává, že změna vyvolá kritiku, kterou je ale nutné „ustát“.
Heger před zubaři nastínil i další záměry zdravotní reformy. Je podle něho nutné hlavně zastavit rozevírání nůžek mezi současnými možnostmi medicíny a ekonomickými možnostmi. „Systém by měl otevřeně říci, že nemůže poskytovat vše, že jsou limity dané ekonomikou,“ řekl. V nejbližších týdnech chce ministr předložit návrh, podle kterého by byla z pojištění hrazena péče v nejvíce hospodárné variantě. Dražší způsoby léčby by si pacienti museli připlácet. Definitivně by tak měl zmizet paragraf, že se nemůže doplácet na zdravotní výkony.
Jako příklad, kdy pacient u nákladné léčby doplácet nebude, v dnešní Mladé frontě Dnes ministr zmínil transplantaci kostní dřeně. Naopak jako možnost volby mezi levnou a dražší variantou neboli mezi tou plně hrazenou pojišťovnou a doplatkem, uvedl operaci takzvanou invazivní metodou (zůstane po ní velká jizva), kterou by platila pojišťovna, a šetrnější operací moderními metodami, na niž by se doplácelo.
Podle Hegera je také nutné omezovat pořizování nových technologií, a to už v úhradové vyhlášce na příští rok. Ministr chce dále zvýšit poplatek za den pobytu v nemocnici z 60 na 100 korun. Šnajdr zdůraznil, že reformy je potřeba provést rychle. Reformní úsilí koalice se totiž bude vytrácet s tím, jak se budou blížit další sněmovní volby, dodal.