Lupiči ukradli podnikateli vzácné obrazy, prý za 400 milionů

Olomouc - Olomoučtí kriminalisté vyšetřují loupežné přepadení, při kterém pachatelé minulý měsíc přepadli jednoho z olomouckých podnikatelů a odnesli si údajně obraz od Renoira, kresby od Picassa a další cennosti. Majitel hodnotu obrazů odhaduje na 415 milionů korun, skutečná cena ale nejspíš bude nižší. Sumu zpochybňují i znalci z oboru výtvarného umění. Policisté také prověřují pravost obrazů.

Přepadení v olomoucké části Lazce se odehrálo již v polovině června, policie k tomu uvolnila informace až teď. „Neznámí pachatelé 18. června po 06:00 vnikli na dvůr rodinného domu na ulici Jiříčkové v Olomouci a za použití násilí donutili jednapadesátiletého muže k vydání klíčů od trezoru,“ uvedl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Šéf krajské kriminálky Libor Šamšula upřesnil, že na přepadení se podíleli dva maskovaní pachatelé, kteří použili násilí. Podnikatel byl poraněn, policii ale dokázal zavolat sám. Do nemocnice nemusel. Lupiči si odnesli cennosti, kromě obrazu od Renoira prý deset kreseb od Pabla Picassa, peněženku s hotovostí a sedm bodáků k puškám. „Odcizená díla nemáme, máme však dokumentaci od poškozeného, měl je zadokumentovaná a nafocená, takže víme, jak vypadala. Podle toho se dá zjistit, zda autory jsou renomovaní malíři,“ řekl Šamšula. 

Případ kriminalisté stále prošetřují, zadali znalecké posudky a expertízy k potvrzení pravosti ukradených obrazů i k určení jejich ceny. Pachatelům hrozí až 15 let vězení.

Odborníci: Je divné, že by někdo měl taková díla a nevědělo se o tom

Podle odborníků na výtvarné umění, je ale málo pravděpodobné, že by někdo vlastnil díla v takové hodnotě, aniž by se to v odborných kruzích vědělo. „Je mi to divné. Jsou investoři, kteří si do toho ukládají peníze a kupují jména. Pokud mají dobré posudky, je to záruka. Ovšem že by se o tom nevědělo, je málo pravděpodobné,“ myslí si olomoucký historik umění Ivo Binder.

Podle odborníka, který se zabývá i odhadem cen výtvarných děl, nesedí ani cena, kterou majitel za odcizené obrazy uvedl. „Kresby mohou být v hodnotě od 150 000 korun výš, stejně tak u toho obrazu. I kdyby bylo za kresbu čtvrt milionu korun, šlo by o 2,5 milionu korun. Zbývalo by přes 410 milionů korun na Renoira. Zdá se mi to extrémně moc. V těchto cenách jde o špičkové obrazy a muselo by jít o obraz, o němž by se muselo vědět, musel by mít historii a jeho osud by byl sledovaný,“ doplnil Binder.

Podle olomouckého galeristy Miroslava Schuberta by musel majitel těchto obrazů svou sbírku tajit nebo by ji měl pojištěnou. „Kdyby dělal pojistku, měla by pojišťovna chtít reprodukci obrazů, fotodokumentaci a jistě i odborné posudky, aby mu tu pojistku dali. Někdo to však nepojistí, nechlubí se tím,“ uvedl galerista. Podotkl však, že lidé často mají ve sbírkách cenné věci. „Pokud měl obraz od Renoira, byly by to desítky milionů korun. Pokud měl Piccasovy kresby, tak jistě taky. Ale je otázka, jestli je to pravda,“ dodal galerista.  

Policie vyšetřuje loupež obrazů (zdroj: ČT24)