Lešanskými luhy se dnes proháněly tanky

Týnec nad Sázavou - V Lešanech u Týnce nad Sázavou si dnes přišli na své fanoušci vojenské techniky. Místní vojenské technické muzeum a historický ústav zde pořádaly v pořadí už sedmý Tankový den. Návštěvníky v Lešanech čekal téměř kompletní průřez vojenskou technikou zemí Varšavské smlouvy i NATO. Letošní ročník zacílil na období studené války. Pořadatelé zaznamenali historicky největší návštěvnost. Podle zástupce organizátorů z Vojenského historického ústavu Praha Roberta Speychala si do areálu v Lešanech našlo cestu 40 000 až 45 000 lidí.

V Lešanech se představila technika z dob studené války, a to východní i západní výroby. Veřejnost byla seznámena také se třemi nově darovanými tanky z Řecka, které pocházejí ze západní strany studenoválečné fronty 60. let. Lešanská sbírka se tak rozroste o dva americké padesátitunové tanky M-48 a M-60 a o něco lehčí západoněmecký Leopard 1. Jednání o jejich získání probíhala zhruba čtyři roky. „Jsou to vyřazené tanky z výzbroje řecké armády. Díky dobrým česko-řeckým vztahům jsme je muzeu darovali,“ uvedl řecký vojenský atašé v ČR Athanasios Kalogiannis.

Veřejnou premiéru před českými diváky měl v Lešanech také kolový transportér Pandur. První ze 107 pandurů dostane česká armáda koncem září. Do konce roku jich budou mít vojáci sedmnáct.

Diváci se mohli těšit z bojových ukázek

Na programu Tankového dne byly i konkrétní bojové ukázky, které se ale netýkají studené války. Jedna byla ze žhavé současnosti - jedná se o akci na Středním východě a o ukázku k 65. výročí Slovenského národního povstání, vylíčil zajímavosti sobotního programu Robert Speychal z Vojenského historického ústavu AČR.

Sbírka těžkých tanků druhé poloviny 20. století čítá na deset kusů z období let 1945 až 1970 a v závěrečné ukázce se v aréně bude pohybovat téměř 500 tun oceli. Nejtěžší tank přehlídky je šedesátitunový kolos – izraelský těžký tank Merkava z roku 1971. Jedná se o největší tank, který vojenský ústav v muzeu schraňuje. Zahraniční tanky pak budou porovnány s jejich československými konkurenty, uvedl Richard Burian z Vojenského historického ústavu Praha.

Tank se stal jedním ze symbolů studené války. Armády Varšavské smlouvy i Severoatlantické aliance jich měly ve své výzbroji desetitisíce. Obě strany se předháněly v jejich vývoji. „Tank byl zásadní typ zbraně, který měl být použit během prvních úderů války na evropských bojištích,“ připomněl ředitel Vojenského historického ústavu Praha Aleš Knížek. Východní i západní blok dodávaly zbraně včetně tanků svým spojencům. Ty pak proti sobě stály v konfliktech, jako byla Korea, Vietnam a opakovaně také Blízký východ. V Lešanech se nachází zhruba 570 exponátů těchto strojů. Před pěti lety se rozhodlo, že expozici v Lešanech by měla vyvážit výstava západních tanků.

Západoněmecký tank Leopard 1
Zdroj: ČT24
Načítání...