Praha - Policisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) obvinila jednoho člověka kvůli uzavření smlouvy mezi VZP a pražským protonovým centrem v roce 2006. Obvinění se údajně týká pokusu o zneužití pravomoci. Smlouvu tehdy podepsal nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka. Zda byl obviněn právě on, ale státní zástupce neupřesnil.
Kvůli podivné smlouvě mezi VZP a protonovým centrem padlo obvinění
„Momentálně nemáme oficiální informaci, kdo konkrétně byl obviněn. Nicméně za VZP smlouvu v roce 2006 podepsal její nucený správce a současně tehdejší náměstek ministra zdravotnictví. Vše nasvědčuje tomu, že policie dospěla k témuž, co VZP tvrdí dlouhodobě - že totiž okolnosti podepsání smlouvy byly nestandardní,“ reagoval mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Trestní oznámení podala v únoru pojišťovna s tím, že kontrakt o budoucí úhradové smlouvě, která by centru zaručovala roční příjem přes jednu miliardu korun po dobu 15 let, byl nestandardní a nezákonný.
Vše se točí kolem Antonína Pečenky
Smlouvu s protonovým centrem podepsal Pečenka v dubnu 2006. Razítko VZP ale na dokumentu chybí, místo něj je zde razítko ministerstva zdravotnictví. Tehdejší šéf resortu David Rath se měl o smlouvě dozvědět až v době, kdy už byla podepsaná. Pečenku přitom sám jmenoval do funkce svého náměstka. Smlouvu nikdy neprojednala ani správní rada pojišťovny a neschválil ji ani ředitel VZP. Pečenka navíc uzavřel s protonovým centrem smlouvu o smlouvě budoucí, která ve zdravotnictví není vůbec standardní.
Smlouva o smlouvě budoucí VZP zavazuje k tomu, že bude 15 let posílat každý rok do protonového centra 1 600 pacientů, za jejichž léčbu ročně zaplatí jednu miliardu. I největší evropské protonové centrum v Mnichově ročně léčí kolem 500 pacientů. Tehdejší nucený správce si ale za smlouvou stojí. „Smlouva byla podepsaná v roce 2006, předpokládaný plný start byl až v roce 2013. Pojišťovna měla dost času na to, aby s tím počítala ve svém zdravotně-pojistném plánu, který se koneckonců dělá z roku na rok… Určitě bych smlouvu podepsal znovu – není nevýhodná,“ prohlásil už dříve.
Reportérka ČT Aneta Snopová: „VZP o smlouvě vůbec neměla tušení, tam nikdo netušil, že něco takového existuje. Až přišli zástupci protonového centra na pobočku, ani nepřišli do hlavního sídla, s touto smlouvou o smlouvě budoucí a začali se dožadovat plnění zhruba miliardy ročně. Což na VZP způsobilo obrovský poplach, začalo se dohledávat…, a tak se na VZP dozvěděli o požadavku.“
Necelé dva roky poté, co Pečenka zavázal VZP k miliardovému plnění smlouvy ročně, začal pro protonové centrum pracovat jako projektový manažer. V rozhovoru pro Reportéry ČT v lednu 2013 uvedl, že fungoval jako poradce v organizaci zdravotnictví a jako chirurgovi mu onkologie nebyla vzdálená. Práci pro protonové centrum nepovažoval za střet zájmů.
Kauzou protonového centra se v minulosti zabývali Reportéři ČT
Že by mohlo obvinění mířit na Pečenku, posiluje i vyjádření protonového centra, z jehož pracovníků prý nikdo nebyl, ani není v souvislosti s uvedeným usnesením policisty osloven. „Jsme si jisti, že Proton Therapy Centre vždy postupovalo správně a v souladu s veškerými právními předpisy,“ uvedl mluvčí centra Vladimír Šulc.