Jak bych se zachránil v případě, že... Nový cyklus ČT nabídne rady pro přežití

Události: Televizní cyklus Stav ohrožení (zdroj: ČT24)

Dopravní nehoda. Útok teroristy či osamělého střelce. Přírodní katastrofy. Útoky zvířat. Takové události pravidelně bývají součástí „černé kroniky“ denních zpráv. Mnohem důležitější než jejich pasivní sledování je však vědět, jak se při nich v reálném životě chovat a jak tedy zvýšit svou šanci na přežití či na účinnou pomoc druhým. Konkrétní rady nabídne nový šestidílný cyklus České televize Stav ohrožení.

Cyklus vypráví příběhy lidí, kteří tyto hrozby a krize s nimi spojené prožili a hlavně přežili. Odborníci pak navíc nabízejí nejen slovní rady, ale zejména ukazují vhodnou reakci v modelových situacích.

Například jak se schovat a jak pokud možno přivolat pomoc, když už není možné bezpečně utéct. S vědomí toho, že moment zaváhání může být tím klíčovým rozdílem, který rozhoduje o přežití. A jak také zazní v pořadu: Člověk někdy dokáže víc, než si myslí. 

Cyklus Stav ohrožení začíná 9. 4. ve 22:10 na ČT1.

„Americké děti na rozdíl od těch českých jsou už od malička školené, trénované k tomu, aby věděly, co mají dělat,“ říká bývalý zpravodaj ČT v USA Martin Řezníček. Viděl jsem to na příkladu základní školy ve Washingtonu, kam chodily mé děti, že tam je obrovský důraz na to, aby se riziko následného chaosu minimalizovalo, dodává Řezníček.

Krizové situace však nastávají i v Česku. Například když v únoru roku 2015 střelec v Uherském Brodě zabil osm lidí a pak i sám sebe. Pomoc přivolal Petr Gabriel, který se schoval na toaletách.

Cílem projektu je aspoň částečně změnit uvažování lidí z módu ‚To mně se nikdy nemůže stát' na uvažování: Co dělat, když…
David Slabý
režisér a scenárista cyklu Stav ohrožení

Například co dělat, když nastane panika? Jak ji potlačit? „Musíme alarmovat, aktivovat naše racionální složky mozku: můžeme si stanovovat krátké cíle, dávat si instrukce nahlas,“ naznačuje možnosti psycholog Radek Ptáček. 

„Ukazujeme lidem, jak funguje mozek v krizové situaci, jak vzniká panika,“ dodává režisér a scenárista David Slabý. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Nebezpečný může být pro rukojmí paradoxně i zásah policie, která jim přišla na pomoc. „V okamžiku zákroku by neměli vybíhat vstříc policistům. Neměli by dělat rychlé pohyby, protože v tu chvíli si to policista vyhodnotí jako nebezpečí,“ říká instruktor Útvaru rychlého nasazení. 

Kromě únosu či teroristického útoku se v pořadu objeví i běžnější krizové situace. Dopravní nehody – zazní návod, jak pomoci zraněným. Požár – hasiči se shodují, že rozhodující je včas uniknout plamenům i kouři. Osudnou se může stát i snaha oheň uhasit. Loupežné přepadení – jak se chovat? Útoky zvířat – odborníci radí především zachovat klid, navzdory tomu, že přirozenou reakcí bývá spíše panika.